V decembri 2010, ešte niekedy pred Vianocami, som v relácii Bluesnenie na Rádiu Devín oslovil slovenských bluesmenov, aktívnych hráčov i organizátorov s malou anketou. Okrem toho som e-mailom poslal niekoľko otázok týkajúcich sa bluesovej scény asi pol stovke kapiel, ktoré na Slovensku programovo hrajú blues a bluesrock. Keďže viem ako to chodí, nečakal som žiadne zázraky. Väčšina z nich považovala za zbytočné odpovedať, ale aj tak som bol príjemne prekvapený, že mi prišla celá kopa odpovedí. Odvtedy uplynulo 7 rokov, výročná Bluesová anketa, ktorú od druhého ročníka organizuje internetový portál bluesmusic.sk, má už svoju tradíciu a jej výsledky celkom reálne odzkadľujú súčasnú situáciu panujúcu na slovenskej bluesovej scéne, tak ako ju ovplyvnili festivaly a koncerty v uplynulom roku a aktivity jednotlivých bluesmenov či kapiel. Pravda, všetko je relatívne a aj tieto výsledky hovoria len za relatívne úzky okruh účastníkov ankety. Počet respondentov v žiadnom prípade masovosťou nehrozí, v tomto roku ich bolo „len“ 111, no koniec koncov bluesová a bluesrocková hudba nepatrí k mainstreamu ale radí sa medzi menšinové žánre. Ale poďme k aktuálnym výsledkom a jednotlivým kategóriám našej ankety.
Titul Najlepšie bluesové CD roka 2016 získal minuloročný počin dvojice Boboš Procházka & Marek Wolf – Conversion, ktorému ste dali 41 hlasov. Výberové CD Bluesová spoločnosť No.11 sa muselo uspokojiť s 2. miestom a na tretej priečke skončil debutový album skupiny Kiero Grande – Unorthodox.
Pokiaľ v predchádzajúcej kategórii bojovali o titul len tri cédečká, ktoré vyšli v minulom roku, v odpovediach na otázku o najobľúbenejšej bluesovej kapele roka panovala poriadna pestrosť. Hlasy ste rozdelili pre 25 kapiel, z ktorých väčšina získala len po jednom bode a do konečného boja nezasiahli. Prvenstvo si takto znova obhájili zvolenskí folkbluesmeni zo ZVA 12-28 Bandu s 22 bodmi pred Joint Venture z Nových Zámkov a záhoráckym Slovak Blues Projectom. Na ďalších miestach skončili: Bluesweiser, René Lacko & Down Town, Kiero Grande, Bluesová Svokra atď. Potešujúce je, že okrem „stálic“ sa čoraz viac dostávajú do popredia vášho záujmu nové tváre. Pravda, veľa záviselo aj od toho, či jednotliví umelci venovali ankete aspoň trochu pozornosti a zverejnili ju na svojich internetových stránkach či FB.
Ani v ďalšej kategórii sa veľa nezmenilo. Titul Najobľúbenejšieho bluesového dua si s 32 hlasmi aj v tomto roku udržali Ľuboš Beňa a Bonzo Radványi, pred Bobošom Procházkom a Markom Wolfom a slovensko-českou dvojicou Petra Börnerová a Tomáš Bobrovniczký. Tu sa možno najlepšie ukázalo komu sa podarilo zaktivizovať svojich fanúšikov a vyburcovať ich k účasti v ankete.
Speváčky, ktoré sa na Slovensku venujú bluesovej hudbe, môžeme spočítať na jednej ruke. V predchádzajúcich rokoch kategória Najobľúbenejšia speváčka bola tvrdým súbojom Silvie Josifoskej a Zuzky Suchánkovej. Tohtoročné víťazstvo spojené s titulom prvej dámy bluesu si suverénne so 42 hlasmi obhájila Silvia Josifoska. Zuzka Suchánková získala o 30 hlasov menej a musela sa uspokojiť s druhým miestom, sledovaná v tesnom závese so stratou len jedného bodu mladou speváčkou a gitaristkou Barborou Černou zo Skalice, ktorá v minulom roku povyhrávala spolu so Slovak Blues Projectom celý rad súťaží doma i v zahraničí.
ZetVéÁci, teda ich frontman, spevák a gitarista Noro Červenák, miešali karty aj v ďalšej kategórii. No titul Najobľúbenejšieho bluesového speváka mu znova vyfúkol Bonzo Radványi známy z dua Ľuboš Beňa and Bonzo Radványi. Norovi patrí druhá priečka a na tretiu sa prepracoval Adrián Kelemen z kapely Kiero Grande, ktorý spieva a hrá aj so skupinou Joint Venture.
Najväčšia tlačenica panovala v kategórii Bluesový inštrumentalista, ktorá bola bez nástrojového obmedzenia. Hoci účastníci januárovej ankety často uvádzali slovíčko neviem, tu sa s ich tipmi doslova roztrhlo vrece a na hlasovacích lístkoch som narátal rekordných 31 mien. Už tradične sa medzi nimi najviac opakovalo meno veterána slovenskej bluesovej scény a excelentného hráča na ústnu harmoniku Ericha Boboša Procházku, ktorého poznáme zo skupiny Sitra Achra, dua Boboš and Wolf a z mnohých ďalších aktivít. No v tomto roku veľa nechýbalo a bol by ho predstihol jeho spoluhráč, gitarista Marek Wolf i multiinštrumentalista Ľuboš Beňa. Na ďalších miestach skončili gitaristi Janči Pásztor zo Štúrova, Paľo Hrnčirík z Holíča, Noro Červenák zo Zvolena, René Lacko z Handlovej, bubeník Peter Krško a harmonikár Juraj Schweigert.
Ďalšie dve kategórie sa nám tak trochu prekrývajú. Medzi festivalmi ste uvádzali aj kluby a naopak. Takto ste rozdelili hlasy medzi 17 minuloročných festivalov. Bod medzi nimi získala dokonca aj trenčianska Pohoda, na ktorej sa bluesu boja ako čert svätenej vody. Ale nech je ako chce, najviac hlasov a zaslúžených, dostal od vás festival Livin´ Blues v Bratislave, najstarší bluesový festival na Slovensku, nasledovaný putovným festivalom SBS Blues Slovakia a skalickou Hudbou v meste. O ďalšie miesta sa podelili trnavský Blues Moods, Blues Jamboree v Zemnom a pezinský Blues na mlyne.
Čo sa týka hudobných klubov a iných „krčiem“, kde sa hráva blues, skalické Srdiečko na špici vašej obľuby po roku vystriedal Čierny pes, teda Hostinec u Čierneho psa v Komárne, kde sa v minulom roku okrem celého radu bluesových koncertov uskutočnil aj festival PesFest. Na druhom mieste skončilo Srdiečko, po ktorom nasledujú Šup Šup v Šamoríne, Music a Cafe v Trnave a až za nimi Múzeum obchodu v Podunajských Biskupiciach, kde sa síce v minulom roku uskutočnilo najviac bluesových koncertov a fantastických, no účastníci našej ankety tam asi nechodia. Na druhej strane ste uviedli dohromady až 24 klubov či podnikov na Slovensku, kam sa chodí za bluesovou hudbou, čo je skutočne potešujúce.
Keďže návštevníkmi portálu Bluesmusic.sk sú aj bluesoví fanúšikovia z Čiech a česká bluesová scéna je nám veľmi blízka, každoročne dávame možnosť vyjadriť sa v našej ankete aj účastníkom z Čiech. Najmä im patrila kategória Osobnosť alebo počin na českej bluesovej scéne v roku 2016. V odpovediach sa najčastejšie objavili mená speváčky Petry Börnerovej a gitaristu a bubeníka Tomáša „Bobeka“ Bobrovniczkého, teda dua Petry Börnerovej, ktoré takto zaslúžene získalo prvenstvo pred festivalom Blues Alive v Šumperku ako počinom roka. Ďalšie hlasy dostal aj Bobekom organizovaný festival Resofest v Bíline, Blues Cafe v Kutnej Hore, smutné úmrtie Radima Hladíka, Charlie Slavík, Jana Štefličková, Michal Prokop, Tonya Graves a ďalší.
Záver ankety tvorili dve zvedavé otázky pre našu internú informáciu: Odkiaľ sa dozvedáte o dianí na bluesovej scéne ? a Ako ste spokojný so situáciou na bluesovej scéne? Pokiaľ v odpovediach na prvú otázku prevažoval internet vo všeobecnosti, nasledovaný portálom Bluesmusic.sk a Facebookom, odpovede na druhú otázku sa už tradične pohybovali medzi absolútnou nespokojnosťou, návrhmi typu „malo by sa“ a skromným „dá sa“.
– Kým budú existovať ľudia, ktorí sa budú tejto hudbe obetavo venovať a budú aj dobrými organizátormi a propagátormi, tak slovenská bluesová scéna bude fungovať. Do budúcnosti želám slovenskému blues takých ľudí čo najviac!
– Stále mám pocit, že je to skôr anomália než scéna. Ale máme tu zopár interpretov, niekoľko kapiel, dokonca festivalov, nuž by mohlo byť aj horšie. Reálne sa mi zdá, že získavanie nového publika je zložité. Dnes ľudia radšej sedia za počítačom, než v kluboch. A mladých oslovuje niečo iné. Čo sa dá zdieľať na nete… V tomto smere je trestuhodné, ako málo slovenskej bluesovej muziky (hoci aj bluesové spoločnosti, staré nedostupné samplery jednoducho nie sú) je voľne dostupnej, osve alebo cez nejaké služby typu spotify. V tomto smere by som uvítal aktivity bluesmusic. :)
– situácia by bola ešte lepšia, keby som našiel odvahu hrať a spievať..ja—–ha—ha
– Dá sa to, aspoň tu u nás v Skalica sa stále niečo deje.
– zlepšiť medziľudské vzťahy na bluesovej scéne
– Je malo propagovana v mainstreamovych mediach
– Je super, že existuje výborná relácia Blues Time , kde dostáva priestor aj pôvodné autorské blues. Je super, že existuje festival Livin‘ Blues na ktorom v priamej konfrontácii s blues zo zahraničia dostáva priestor aj pôvodné autorské blues.
– Malo koncertov
– Je to OK
– viac koncertov zva 12-28 v BA
– zaviest bluesovu hodinu v rozhlasovych mediach
– Paráda
– klub v bratislave kde by sa hralo pravidelne blues :)
– stale je co zlepsovat
– viacej reklamy viacej blues festivalov viacej blues HUDBY
– Pán boh daj, že vôbec je slovenská bluesová scéna u nás taká, aká je. – Kiež by majitelia klubov, pubov, a organizátori festivalov sa viac zaujímali o slovenské bluesové skupiny, nielen známe, aj menej známe a poskytli im pravidelnejšie koncerty v ich zariadeniach, resp. na koncertných pódiách, a samozrejme aby ich vedeli primerane finančne zaplatiť . Naviac na stránke bluesmusic.sk, by bolo určite vhodné spracovať a umiestniť tkz.: Galériu slovenského blues t.j. /fotky + stručný pokec + kontakty/na známe, menej známe, objavy roka, slovenských bluesových formácií, ktoré sú na scéne aj viac rokov a niečo dosiahli, teda ktorí hrajú častejšie, resp. aj tí čo hrávajú menej, viacerí o nich aj v súčasnosti už nevedia, a nové objavy v súčasnosti. Nezaškodilo by takúto stránku priebežne aktualizovať o ich rôzne diania . Preto si myslím, že jedna z možností je tak prezentovať úspešné zostavy formácií slovenskej bluesovej scény na stránke, zároveň druhá možnosť by dávala si vybrať zo zoznamu aj ako ponuky ktorúkoľvek z bluesových formácií napr., aj možným potencionálnym záujemcom, ktorí tak získajú o nich prehľad, môžu ich osloviť v prípade záujmu aj ponúknuť im hrania, resp. koncerty !!! Čo vy nato, pouvažujte páni slovenskej bluesovej spoločnosti, zrealizujte snáď dobrú myšlienku.
– Som spokojný.
– Ráda blues poslouchám, je to velmi potřebná muzika
– Blues by mělo zůstat klubovou záležitostí. Jenom pro „fajnšmekry“. – Nedělal bych z toho masovou záležitost.
– Som spokojna
– chcelo by to aspoň fanzin, keď už nie časopis, po poľsky síce trochu rozumiem, ale to nie je ono! :-)
– Zlepšovat lze stále hodně věcí!
– po vzore netu BA aby sa dali stianuť po čase CD bluesovej spoločnosti ktoré sú vypredané – povedzme čísla 1. – 6. !
– Komunita by měla držet více pospolu a více spolupracovat (méně pomluv a podrazů) – ale třeba proti jiným žánrům to třeba není tak hrozné
– mohlo by to byť aj lepšie-viac festivalov,klubov a najviac poslucháčov-hráčov…. howgh
– se Slovenskou bluesovou scénou jsme spokojen , česká trochu pokulhává
– Viac akcii
– som rad, ze bluesova scena na nasej hrude stale funguje…privital by som viac koncertov majstrov blues mimo bratislavskeho regionu
– viac sponzorov
– Pozavírat všechny teplopopíkáře, opečbuřty, zlatou mládež a technaře do chlívů a na tímto způsobem uvolněných pódiích šířit pravou Blouesovou víru. Nebo radši ne, kdo si sám svoje Blues neumí najít, pro toho je ho škoda :)
– Neviem ťažko povedať. Isto by som prijal lepšiu propagandu v mainstreamových médiách
– víc clubu ahl více fanošků
– stále sa to zlepšuje, chcelo by to česko-slovenský bluesový časopis…
– Blues sa hrá málo. Treba viac klubov, kde by sa táto hudba hrala.
– je to dobré
– velmi dobre
– Větší podpora v mediich
– vztahy mezi muzikanty.
– som spokojný
– vztahy mezi muzikantami, záujem muzikantov o zlepšenie hudobnej scény
– Sú to stále priekopníci, možno pomoc pri propagácii, väčšinou to nie sú boháči
– nemam ziadne navrhy
– viac reklamy
– Neviem uviesť :D
– Bohužel stále okrajový žánr. Více blues do rádií!
– nie velmi (malo koncertov)
– více vnímavých posluchačů …
– malo klubov
– … ide to dobre … spokojny
– Privítal by som väčšiu spoluprácu a aktivitu všetkých „bluesovo-chtivých“ na Slovensku! Spoločne urobíme viac.
som spokojný čiastočne, chýba mi viac priestoru v RTVS
– čiastočne
– Áno
– Spokojný
– Nedisponujem s dostatočnými informáciami, aby som sa mohla vyjadriť k tejto otázke
– Rádiá v SR prakticky nehrajú slovenskú bluesovú scénu – dokedy ?
– Zlepšuje sa
– Potešilo by ma keby hudobníci vydávali viac CD ako v roku 2016
– S bluesom to nebolo nikdy rúžové je to okrajový žaner aj vo svete. Kapely kašlú na svoju vlastnú propagáciu, kluby vedú ľudia čo nemajú ani pojem o profesionálnej propagáci. Festivaly skladajú programy so svojich priateľov a nie z hudobníkov, ktorí sú populárni na bluesovej scéne.
– chcelo by to väčšiu spoluprácu radií
– spokojná
– Blues na Slovensku má kvalitnú úroveň, ale na jej zviditeľnenie (hlavne pre mladšie generáciu) treba organizovať viacej klubových podujatí, hlavne v malých mestečkách, ale aj v dedinách.
– Drží sa!
– myslím že je dobre že sa blues hrá a hlavne počúva
– U nás nie je veľa príležitostí na blues.
– I Can´t Get No Satisfaction
– viac koncertov ZVA 12-28 band na Slovensku
– Viac koncertov na Slovenku a hlavne v Prievidzi. Dotácie kapelám od štátu,celková pomoc a podpora chýba.
– Vice hrat v mediich, v radiich
– Spokojná
– Som veľmi spokojný s činnosťou Slovenskej bluesovej spoločnosti. Stálo by za pokus ráznejšie odhaľovať korupciu a presadzovať aj bluesovú hudbu v RTVS.
– Dobre
Na úplný záver nášho stručného prehľadu už len veľké ĎAKUJEM všetkým, ktorí si dali tú námahu a zúčastnili sa ankety.
Bonzo Radványi
Február 2017