50 rokov bigbítu v Trnave

Bluesové a rockové tóny gitár a nadšené výkriky fanúšikov

50-Rokov-Bigbitu-1

V sobotu 18. apríla som sa vybral na špeciálny koncert s názvom „50 rokov bigbítu“ do trnavského City Klubu. V duchu som dúfal, že po vydarenom koncerte Pre Johna Dopeyru, ktorý sa konal začiatkom roka na rovnakom mieste, nenaplnia sa „náreky“ niektorých hudobníkov a organizátorov, že o podobné akcie, na ktorých sa hráva aj blues, nie je na Slovensku záujem. A tak sa aj stalo! Trochu som meškal a už pred klubom sa z vnútra ozývali bluesové a rockové tóny gitár a nadšené výkriky a potlesk.

50-Rokov-Bigbitu-Trnava 50-Rokov-Bigbitu-Trnava

Celý večer odštartovala trnavská formácia The Breakers, ktorá tento večer slávila neuveriteľných 50 rokov na hudobnej scéne. Moderátor a spevák Peter Radványi v krátkosti zhrnul históriu kapely i jej členov a potom sa už len hralo, hralo a oslavovalo. Takmer po hodinovej smršti hudby zo šesťdesiatych rokov a prestávke, ktorú hudobníci vyplnili nalievaním šampanského svojim fanúšikom, prišiel na rad špeciálny hosť – „slovenskí The Rolling Stones“ – bratislavská kapela The Buttons.

50-Rokov-Bigbitu-Trnava 50-Rokov-Bigbitu-Trnava

Prvá polhodina patrila vlastnému, po slovensky i po anglicky spievanému repertoáru a následne prišli na rad tie najlepšie pecky od Stonesov ako Satisfaction, Ruby Tuesday a Honky Tonk Women ale aj staré bluesové štandardy Walkin´ The Dog či Route 66, tak ako sa hrávali práve v 60. rokoch.

O pokračovanie až do úplného záveru sa postarali oslávenci večera, členovia skupiny The Breakers. Aj oni ponúkli celý rad bluesových či bluesoidných skladieb ako Hi Heel Sneakers, You Can´t Judge A Book, No Expectations a nechýbala ani nádherná pieseň Whiter Shade Of Pale. Veselé spomienky na zážitky z koncertov, nahrávanie v rádiu počas totalitného režimu a ďalšie historky vzbudzovali úsmev a nadšenie predovšetkým u nostalgických pamätníkov, ktorí tvorili drvivú väčšinu návštevníkov.

50-Rokov-Bigbitu-8
50-Rokov-Bigbitu-Trnava 50-Rokov-Bigbitu-Trnava

A to najlepšie prišlo nakoniec – spoločná jam session najstarších ešte stále aktívnych bigbítových kapiel na Slovensku: The Breakers a The Buttons na čele so spevákmi Bonzom Radványim a Dodom Šuhajdom. Všetci spoločne, zamotaní v spleti káblov, mikrofónov, Fenderov a Marshallov na pódiu odstrelili pecky ako Johnny B. Goode, Lucille a It´s All Over Now a dostali divákov do poriadneho varu.

50-Rokov-Bigbitu-Trnava 50-Rokov-Bigbitu-Trnava

Záverečné standing-dancing ovation utíchlo až krátko pred polnocou, no s určitosťou môžem potvrdiť, že názov slávneho hitu skupiny The Rolling Stones „It´s All Over Now“ (Je po všetkom) sa tentokrát nenaplnil, lebo trnavskí bigbítoví veteráni plánujú osláviť svoje tohtoročné jubileum sériou ďalších spomienkových koncertov.

Text: Ľuboš Beňa
Foto: Petra Radványiová, Andy Ray Haverda
Apríl 2015