25 rokov bez Stevie Ray Vaughana

The Sky Is Still Crying

Stevie-Ray-Vaughan-227. augusta si pripomíname čierny deň z pred 25 rokov, keď v troskách havarovaného vrtuľníka tragicky zahynul americký gitarista a spevák Stevie Ray Vaughan z Texasu (1954-1990). Krátko predtým vystupoval spolu s Ericom Claptonom, Buddy Guyom, Robertom Crayom a Jimmie Vaughanom na spoločnej show v East Troy vo Wisconsine. Po koncerte si hudobníci a roadies prenajali štyri helikoptéry, ktoré ich mali zaviesť do Chicaga. Jedna z nich, tá v ktorej bol Stevie Ray Vaughan spolu s tromi členmi Claptonovho sprievodného teamu, do cieľa nedoletela. V hmle narazila na kopec a všetci na palube, vrátane pilota, sa zabili.

Stevie Ray Vaughan mal iba 35 rokov, no napriek mladému veku sa počas svojej krátkej kariéry stačil zapísať do histórie bluesovej hudby ako jeden z najvplyvnejších elektrických gitaristov a jedna z najdôležitejších osobností bluesového revivalu v 80-tych rokoch. Rodák z Dallasu začal hrať na gitare už ako 7 ročný. Vzorom mu bol jeho o tri roky starší brat Jimmie. Keď roku 1971 vyšiel zo školy, bolo jasné, že sa dá na muzikantskú dráhu. Vystriedal viacero lokálnych bluesových kapiel až kým roku 1975 nezakotvil v Austine v súbore Paul Ray & The Cobras, s ktorým hral v nasledujúcich dvoch rokoch. Neskôr založil spolu so speváčkou Lou Ann Barton a basistom W. C. Clarkeom Triple Threat Revue, no spolupráca im dlho nevydržala.

Stevie Ray Vaughan sa nakoniec osamostatnil a založil si vlastný band Double Trouble, pre ktorý si názov vypožičal zo známej skladby Otisa Rusha. Bolo to vlastne bluesrockové trio, v ktorom dominoval ako gitarista a spevák. Okrem neho tam hral bývalý basista Johnny Wintera Tommy Shannon a bubeník Chris Layton. V tomto zložení sa predstavili roku 1982 na jazzovom festivale vo švajčiarskom Montreux a o rok neskôr nahrali debutový štúdiový album Texas Flood. Album podporený dlhým koncertným turné sa vyšplhal až na 38. priečku hitparády, priniesol komerčný úspech a popularitu a Stevie Ray Vaughanovi aj titul nového gitarového hrdinu. Vaughan sa prejavil aj ako plodný autor, keď z desiatich skladieb zložil šesť. Medzi nimi boli aj dve z jeho najznámejších – Pride And Joy a Love Struck Baby.

Po prvotine Texas Flood nasledovali v krátkom čase za sebou ďalšie platne – Couldn´t Stand The Weather 1984, Soul To Soul 1985, koncertná Live Alive 1986 a In Step 1989. S hudbou Stevie Ray Vaughana sme sa mohli zoznámiť aj v bývalom Československu prostredníctvom licenčného vydania vinylovej platne Soul To Soul firmou Supraphon. To už na nej i na koncertoch zvuk pôvodného tria obohatil klavírista a organista Reese Wynans.

Ako to už býva, po smrti Stevie Ray Vaughana vyšiel celý rad rozličných kompilácií a albumov s koncertnými nahrávkami, no len jeden z nich sa dá zaradiť do jeho skutočnej diskografie. Je to album s názvom Family Style, ktorý SRV nahral tesne pred smrťou spolu so svojim starším bratom Jimmie Vaughanom ako The Vaughan Brothers. Album vyšiel koncom septembra 1990. Obaja bratia hrajú na ňom na gitarách, delia sa o vokály a spoločne sa podelili aj o autorstvo 10 skladieb na ňom. Album získal dokonca cenu Grammy ako najlepšia nahrávka súčasného bluesu a ďalšia Grammy prišla za inštrumentálku D/FW.

Stevie-Ray-Vaughan

Hoci Stevie Ray Vaughan ešte za života získal množstvo prestížnych ocenení, po smrti sa s nimi doslova roztrhlo vrece. K predchádzajúcim dvom cenám Grammy mu pribudli ďalšie štyri, roku 2000 vydaný album In Session bol vyhlásený za Bluesový album roka, v tom istom roku Vaughana uviedli in memoriam do Bluesovej siene slávy a v minulom roku aj do Musicians Hall of Fame, čiže Muzikantskej siene slávy. V rebríčku najlepších gitaristov všetkých čias hudobného časopisu Rolling Stone je jeho meno uvedené na 12. mieste a dalo by sa ešte dlho pokračovať.  Stevie Ray Vaughan chýba na hudobnej scéne už rovných 25 rokov, počas ktorých sa na celom svete objavilo množstvo jeho epigónov, no žiadny z nich sa mu nevyrovná. Ktohovie ako by ďalej pokračovala cesta tohto vynikajúceho bluesrockového gitaristu s neuveriteľným timingom, keby jeho raketovú kariéru neprerušila tragická smrť.

Bonzo Radványi
August 2015