ZVA 1228 Band a Tomek Kruk

Predstavia sa vo Zvolene, Novom Meste nad Váhom a v Šumperku

Slovenská kapela ZVA 12-28 Band si do svojho hudobného programu pripravovaného na festival Blues Alive 2018 v Šumperku pozvala špičkového poľského gitaristu Tomeka Kruka. So spoločným programom sa predstavia na koncertoch aj vo Zvolene a v Novom Meste nad Váhom.

Koncerty ZVA 1228 Band a Tomek Kruk vo Zvolene, Novom Meste nad Váhom a v Šumperku

Skupina ZVA 12-28 Band vychádza z tradície umelcov ako Little Walter, Howlin‘ Wolf či Willie Dixon. Hudobný jazyk kapely sa výrazne vymyká z typického blues-rockového klišé. Svoju nezameniteľnú hudobnú tvár si buduje na pôvodnej tvorbe. V rokoch 2005 až 2015 vydali štyri albumy v ktorých sa prelína blues so slovenským folklórom. Počas takmer troch dekád na scéne získali množstvo ocenení. Posledné tri roky v rade obsadili prvé miesto v ankete portálu Bluesmusic.sk v kategórii najobľúbenejšia skupina a minulý rok zvíťazili aj v kategóriách spevák a inštrumentalista roka.

Koncerty ZVA 1228 Band a Tomek Kruk vo Zvolene, Novom Meste nad Váhom a v Šumperku

Tomek Kruk aktuálny headliner krakovskej bluesovej scény je relevantným aktérom poľskej bluesovej scény od roku 2008. Je dôstojným pokračovateľom tradície bluesových hudobníkov ako sú Sonny Terry & Brownie Mc Ghee, Robert Johnson, Big Bill Broonzy a Sonny Boy Williamson II. Inšpiráciou mu je i hudba Toma Waitsa a Dereka Trucksa. Na Slovensku ho priaznivci žánru poznajú hlavne ako člena úspešného tria Gruff, kapely Companions a hudobného združenia Krakow Street Band. Na základe hlasovania čitateľov poľského časopisu „Twój Blues“ bol ocenený titulom „TOP – gitarista roka 2017“.

15.11. Zvolen, Zvonec Pub
16.11. Nové Mesto nad Váhom, Blue Note
17.11. Šumperk, Festival Blues Alive 2018

Bluesmusic
Foto: Ladislav Červenák. Aleksander Fedorovicz
Október 2018