Vernisáž expozície Dobro: Dvorana slávy v Trnave

V Dome hudby znelo aj blues

Nie nadarmo sa hovorí, že Trnava je Mesto dobra. V rokoch 1992 – 2008 sa tam každoročne konal Medzinárodný hudobný festival Dobrofest – Trnava na počesť Johna Dopyeru – vynálezcu rezofonickej gitary dobro. John Dopyera sa narodil 6. júla 1893 v Strážach. Neskôr žil s rodičmi a súrodencami v Dolnej Krupej. V roku 1908 sa rodina vysťahovala do USA. Usídlila sa v Los Angeles v Kalifornii. John Dopyera sa tam napokon stal vynálezcom oboch typov rezofonických gitár – Tricone s kovovým telom a Dobro s dreveným telom. Trnava si Dobrofest a dielo Johna Dopyeru uctila aj zriadením jediného múzea rezofonických gitár na svete. Prvú expozíciu Dvorana slávy dobra otvorilo Západoslovenské múzeum v Trnave na prízemí Domu hudby Mikuláša Schneidera Trnavského 28. augusta 1996. Nachádzala sa tam až do minulého leta. Po vykonaných úpravách sa nová reinštalovaná expozícia Dobro – dvorana slávy presťahovala do miestnosti na poschodí.

Vernisáž expozície Dobro dvorana slávy v Trnave

Jej vernisáž sa uskutočnila vo štvrtok 20. augusta 2020 o 15.00 hod. na nádvorí Domu hudby Mikuláša Schneidera Trnavského. Zorganizovali ju Trnavský samosprávny kraj a Západoslovenské múzeum v Trnave. Nádvorie sa zaplnilo priateľmi dobrej hudby. Ako prvý sa obecenstvu prihovoril hudobník a publicista Peter „Bonzo“ Radványi, odborný garant expozície a niekdajší výkonný riaditeľ Dobrofestu – Trnava. Zaspomínal si na otvorenie prvej expozície pred 24 rokmi, počas 5. ročníka tohto festivalu. Tiež porozprával, ako do nej najlepší dobrista na svete – Američan Jerry Douglas – daroval svoje dobro. Peter „Bonzo“ Radványi pripomenul, že na budúci rok bude táto výnimočná expozícia oslavovať 25. výročie vzniku.

Vernisáž expozície Dobro dvorana slávy v Trnave

Bonzo si na podujatie priniesol aj jednu zo svojich celokovových rezofonických gitár a ďalší hudobný hosť, dobrista country-rockovej kapely Neznámi – Milan Benkovič – prišiel s dreveným dobrom. Prvú skladbu zahral sám – bola to jeho vlastná lyrická kompozícia s názvom Do neba. O svojom dobre Bonzovi prezradil, že okrem toho, že je dobré, je to kvalitný český výrobok. Peter „Bonzo“ Radványi vysvetlil rozdiel medzi Tricone a Dobrom a povedal, kedy John Dopyera požiadal o patent na ne. Potom sa pridal k Milanovi Benkovičovi a títo dvaja vynikajúci hráči na rezofonických gitarách spoločne zahrali svižnú pesničku Travelling Blues. Spevu sa na tomto podujatí zhostil Bonzo.

Vernisáž expozície Dobro dvorana slávy v Trnave

Slova sa po pesničke ujala riaditeľka Západoslovenského múzea v Trnave, PhDr. Martina Bocánová, PhD. Priznala, že sa ťažko hovorí, keď už prehovorili múzy. Na podujatí srdečne privítala zástupkyňu Trnavského samosprávneho kraja Mgr. Silviu Mruškovičovú. Ako povedala riaditeľka múzea, John Dopyera bol významnou osobnosťou Trnavského kraja i hudobných dejín. Následne krátko porozprávala o jeho živote. Podľa jej slov je posolstvo expozície Dobro – dvorana slávy jednoznačné: sny každého z nás sa môžu splniť a hudba má veľkú moc. Nasledovala bluesová pesnička Talkative Woman v podaní Petra „Bonza“ Radványiho a Milana Benkoviča. Ako všetky skladby, ktoré zazneli na tomto podujatí, bola odmenená veľkým potleskom.

Vernisáž expozície Dobro dvorana slávy v Trnave

PaedDr. Simona Jurčová a Mgr. Lucia Duchoňová sa tiež prihovorili obecenstvu. Pri reinštalovanej expozícii Dobro – dvorana slávy mali na starosti kurátorskú činnosť, libreto a scenár. Simona Jurčová vyzdvihla Medzinárodný hudobný festival Dobrofest – Trnava, pretože preslávil Trnavu nielen po celom Slovensku, ale aj ďalej za hranicami. Od začiatku ho sprevádzali i výstavy venované hudobnému nástroju dobro, prvá bola hneď v roku 1992 vo výklade obchodného domu Jednota. Napokon, v roku 1996, došlo k otvoreniu stálej expozície. Simona Jurčová spomenula aj filatelistické aktivity spojené s Dobrofestom a tiež jeho logo (autor: akademický maliar Jozef Dóka Jr.) a plaketu – Cenu Dobrofestu (autor: sochár a medailista William Schiffer). Lucia Duchoňová ešte stručne porozprávala o rodine Johna Dopyeru, o histórii hudobného nástroja dobro a o jeho využití v rôznych žánroch hudby.

Vernisáž expozície Dobro dvorana slávy v Trnave

Milan Benkovič predviedol využitie dobra v praxi – zahral na ňom tradicionál v úprave Roba Ickesa. Po tomto hudobnom vstupe Simona Jurčová slávnostne otvorila reinštalovanú expozíciu Dobro – dvorana slávy a publikum pozvala na jej prehliadku a na občerstvenie. Peter „Bonzo“ Radványi v rámci osvety vysvetlil, že Milan hrá na rezofonickej gitare so železným bežcom a on s bottleneckom. Ak si chcel bluesman v Amerike v dávnych časoch vyrobiť bottleneck, musel odraziť hrdlo fľaše, čo nebolo jednoduché. Niekedy taký hudobník potreboval aj viacero fliaš, kým sa to podarilo, a tak musel vypiť veľa alkoholu. V dnešnej dobe, našťastie, bottlenecky možno kúpiť.

Vernisáž expozície Dobro dvorana slávy v Trnave

Po malom náhľade do histórie zahrali obaja hudobníci viaceré pesničky z repertoáru bluesového dua Beňa & Radványi ako No Expectations, Nemám hlad, nemám smäd či Stormy Monday Blues. V skladbe Baby What You Want Me To Do zaznela aj Bonzova ústna harmonika. Dobrú náladu urobila i pesnička Jambalaya (On The Bayou). V expozícii, ktorú otvorili tóny rezofonických gitár, sa nachádzajú predmety zo zbierkového fondu Západoslovenského múzea v Trnave, obrazový a propagačný materiál pochádza z pomocného fondu Západoslovenského múzea v Trnave. Dva panely na stene sú venované Medzinárodnému hudobnému festivalu Dobrofest – Trnava a hneď na začiatku zaujme aj Dobro pošta – príležitostné pečiatky vydané počas Dobrofestov a jediná poštová známka na svete s vyobrazením dobra.

Vernisáž expozície Dobro dvorana slávy v Trnave

Do minulosti návštevníkov prenesú propagačné materiály z viacerých ročníkov tohto festivalu a čestná vstupenka na podujatie Hviezdy Dobrofestu z roku 1998. Svet rezofonických gitár približujú i ďalšie exponáty – katalógy, nákresy či obaly zo strún na tieto hudobné nástroje. Dôležité miesto v expozícii má dielo Williama Schiffera, napríklad jeho návrh na plaketu Cena Dobrofestu, vyrobený z patinovanej sadry. Kto je zvedavý, ako vyzerajú rezonátory gitár Tricone a Dobro, v tejto expozícii ich uvidí. No a, samozrejme, sú tu rôzne rezofonické gitary, ktoré darovali do expozície napríklad riaditeľ firmy Amistar Ltd. Praha Ing. František Javůrek, anglický dobrista John Crabb, Donald L. Young, spoluzakladateľ firmy National Reso-Phonic Guitars v USA či už menovaný Jerry Douglas. Zaujímavá je i štvorstrunová rezofonická gitara – cigar box guitar. Mestu Trnava ju daroval Kurt Schoen, americký výrobca rezofonických a elektrických gitár. Toto a ešte mnoho iného môžete uvidieť, ak navštívite expozíciu Dobro – dvorana slávy v Dome hudby Mikuláša Schneidera Trnavského v Trnave. Nie je to len o nostalgii. Život dobra pokračuje ďalej. A to je dobre.

Vernisáž expozície Dobro dvorana slávy v Trnave

Ružena Šípková
26/08/2020