Slovenskí bluesmeni znova v Amerike

International Blues Challenge 2020 Memphis

Slovenskí bluesmeni znova v Amerike

Potom, čo výborný košický spevák a gitarista Štefan Uhriňák alias Tony Bighmouth Pearson reprezentoval v minulom roku slovenskú bluesovú scénu na European Blues Challenge na portugalských Azorských ostrovoch, v tomto roku sa zúčastní aj na International Blues Challenge 2020. Bude súťažiť v kategórii sólo / duo.

Finalistom celoslovenskej súťažnej prehliadky Slovakian Blues Challenge 2018 je aj gitarista a spevák Štefan Uhriňák

Táto najväčšia a najprestížnejšia súťažná prehliadka bluesových kapiel, dvojíc a jednotlivcov na svete sa uskutoční v dňoch 28. januára až 1. februára v americkom Memphise. Podujatie každoročne organizuje medzinárodná nadácie The Blues Foundation, ktorá združuje individuálnych členov i partnerské bluesové spoločnosti z celého sveta. Jej členom je aj asociácia SLOVAKBLUES, ktorá okrem obojstrannej výmeny informácií o aktuálnom dianí na bluesovej scéne má aj právo nominovať kapely či jednotlivých bluesmenov na účasť na International Blues Challenge 2020. Sme veľmi radi, že po dlhšom čase bude mať Slovensko želiezko v ohni aj v Memphise. Veď už účasť na tomto megapodujatí je obrovským úspechom. Doteraz sa International Blues Challenge bol zo Slovenska len Ľuboš Beňa, a to až dvakrát. Roku 2013 ako súťažiaci a roku 2012 dokonca ako porotca.

Slovenská bluesová kapela Kiero Grande

Do USA už išla prostredníctvom svojho minuloročného štúdiového albumu Heavy Hands aj skupina Kiero Grande, ktorá tam súťaží v kategórii Najlepšie CD vydané vlastným nákladom (Best Self – Produced CD). Cédečko už prešlo sitom prvého kola a okrem holandskej kapely King Of The World je jediným súťažiacim z Európy. Tie ostatné sú samozrejme z USA, z Kanady a z Austrálie. Cédečká budú posudzovať v ďalších dvoch kolách experti z hudobného businessu, rádií a tlače. Odborná porota bude hodnotiť bluesový obsah cédečka, jeho obal, booklet, výtvarnú stránku a samozrejme aj hudobnú i zvukovú kvalitu.


Mená vybraných finalistov budú známe niekedy v polovici januára a celkový víťaz bude vyhlásený v posledný deň 36. International Blues Challenge, teda 1. februára 2020 v Memphise. Ako sa bude vodiť našim bluesmenom v takej obrovskej medzinárodnej konkurencii uvidíme onedlho. Zaželajme im veľa šťastia a držme palce.

Bonzo Radványi
06/01/2020