Slovakian Blues Challenge 2019 Finále

Medzinárodná porota nemala ľahkú prácu

Vo štvrtok 5. septembra 2019 sa v priestoroch skalickej reštaurácie Srdiečko uskutočnilo finálové kolo celoslovenskej súťažnej prehliadky bluesových kapiel a sólistov Slovakian Blues Challenge 2019. Túto súťaž každý rok organizuje občianske združenie SLOVAKBLUES, o. z., a to už od roku 2014. Keďže anglické slovo „challenge“ možno preložiť ako „výzva“, zobrala som toto podujatie ako výzvu zacestovať si do Skalice za dobrou hudbou. Cestu tam mi trochu znepríjemnilo štyridsaťminútové meškanie: v Senici sa vraj vykoľajil vlak. Priznám sa, že to vykoľajilo aj mňa. No napokon sa moja cesta skončila happy endom a do Srdiečka som dorazila včas.

Slovakian Blues Challenge 2019 Finále

Finálový večer sa začal o 19.00 hod. Moderátorom bol skalický bluesman Ľuboš Beňa. Okrem iného pripomenul, že víťaz Slovakian Blues Challenge získava možnosť zúčastniť sa medzinárodnej súťaže European Blues Challenge, každoročne organizovanej Európskou bluesovou úniou. Moderátor tiež poďakoval tým, ktorí podujatie podporili: Neinvestičnému fondu Mesta Skalica, spoločnosti LARK, s. r. o. a reštaurácii Srdiečko.

Slovakian Blues Challenge 2019 Finále

Ako každý rok, i tentoraz o víťazovi Slovakian Blues Challenge rozhodovala medzinárodná odborná porota. Jej členmi boli: Jaromír Kratochvíl z Indies Happy Trails Records, Milan Tesař z Rádia Proglas, Ľuboš Beňa z internetového portálu Bluesmusic, riaditeľ ZUŠ v Skalici Marek Gula, šéfredaktor poľského časopisu Twój Blues Andrzej Matysik s manželkou Danutou a dramaturg festivalu Lodenica Piešťany František Grebeči. V reštaurácii Srdiečko sa stretli mnohí priaznivci bluesovej hudby, atmosféra bola srdečná a pohodová.

Slovakian Blues Challenge 2019 Finále

Ako prvá zabojovala o priazeň poroty i obecenstva mladá nádejná kapela z Bratislavy, ktorá prišla do Skalice s početnou partiou fanúšikov: Her Memories. Hrá bluesrock s rôznymi hudobnými prímesami a prevažne vlastnú tvorbu. I na Slovakian Blues Challenge 2019 sa predstavila s vlastným skladbami. Vystúpila v zostave: Martin Tomášik – gitara, spev, Jakub Kolesár – basová gitara, Peter Garaj – bicie, Damian Szabo – klávesy.


Her Memories hrali od začiatku s poriadnym nasadením, spevák spieval expresívne, silným a výrazným hlasom. Ráznu rytmiku dopĺňali pestré tóny gitary a klávesov. Pristihla som sa pri tom, že mi hlavou bežia farebné spomienky, čo sa dobre hodilo k názvu kapely. Zaujala ma napríklad skladba Desire Of Summertime, ktorá bola pomalá a lyrická, a súčasne energická a pôsobivá. Asi najväčší úspech u publika mala „vypaľovačka“ Red Wine. Pri záverečnej rezkej pesničke Little Smile niektorí poslucháči tlieskali do rytmu a následne zaznel obrovský potlesk pri „klaňačke“.

Slovakian Blues Challenge 2019 Finále

Po tomto temperamentnom úvode nasledovalo stíšenie – vystúpenie sólistu: gitaristu a speváka Jánosa „Johnnyho“ Hushegyiho zo Šamorína. Je známy predovšetkým ako člen bluesrockovej kapely The Butchers, no na Slovakian Blues Challenge 2019 hral trochu iný druh blues. Mala som pocit, že jeho hlas, miestami drsnejšie zafarbený, vyviera odniekiaľ z pradávnych hĺbok. Striedal dve gitary, elektrickú a akustickú, a tie spievali spolu s ním.


A tak sme si vypočuli staré bluesové klasiky ako You Gotta Move či Rollin´and Tumblin´, ale aj pesničku All My Loving, pôvodne od kapely The Beatles, v bluesovej úprave. A, samozrejme, nesmiem zabudnúť ani na vlastné skladby Jánosa Hushegyiho – It´s Time a Hold My Hand. Tú poslednú menovanú János venoval svojej priateľke za všemožnú podporu pri príprave na súťaž. Obecenstvo sa mu podarilo zaujať. Ozýval sa veľký potlesk, ba raz aj zvolanie: „Go, Johnny, go!“ Mňa osobne v jeho podaní oslovili hlavne jeho autorské pesničky a tie, v ktorých sa sprevádzal na akustickej gitare.

Slovakian Blues Challenge 2019 Finále

Ako tretie v poradí sa predstavilo ďalšie bluesrockové hudobné zoskupenie: trnavská kapela Bluesová svokra (The Blues Mother-In-Law). Jej členom bol kedysi aj známy slovenský bluesman Peter „Bonzo“ Radványi. Bluesová svokra hrá momentálne v zostave: Vlado Machala – spev, sólová gitara, Tony Šidlík – spev, bicie, Roman Hučko – sólová gitara, Gabo Hučko – basová gitara. V máji 2019 táto kapela oslávila 25. výročie svojho vzniku. O jej činorodosti svedčí aj to, že sa prihlásila do Slovakian Blues Challenge 2019. Navyše, ako povedal jeden z jej zakladajúcich členov Tony Šidlík, Bluesová svokra v Skalici ešte nikdy nehrala, takže to bola jej premiéra.


Skalickému publiku „servírovala“ svoj tradičný repertoár – známe bluesové a bluesrockové skladby vo vlastných aranžmánoch. Už prvá pesnička Mary Had A Little Lamb zdvihla náladu celému Srdiečku (aj môjmu srdiečku). V ostatných skladbách to pokračovalo. Groovujúca rytmika a nástojčivo kvíliace gitary si obecenstvo podmanili, tlieskalo a pochvalne pokrikovalo. Na konci vystúpenia sa ozývalo skandovanie: „Ešte jednu!“ Na Slovakian Blues Challenge sa nezvykne pridávať, ale Bluesová svokra dostala výnimku, pretože v Skalici vystupovala po prvý raz. Zahrala teda aj prídavok – skladbu Too Tired.

Slovakian Blues Challenge 2019 Finále

Po krátkej prestávke sa všetci súťažiaci zhromaždili vpredu na pódiu a predseda odbornej poroty František Grebeči slávnostne vyhlásil víťaza. Stala sa ním kapela Her Memories. Členovia poroty sa však zhodli na tom, že pri rozhodovaní nemali ľahkú prácu. Všetci finalisti totiž podali výborný výkon. V skalickom Srdiečku teda opäť znela hudba, za akou bluesovým fanúšikom piští srdce. Tešíme sa a hudobnej formácii Her Memories prajeme veľa šťastia na súťaži European Blues Challenge, ktorá sa bude konať 17. a 18. apríla 2020 v holandskom meste Zaandam.

Slovakian Blues Challenge 2019 Finále

Ružena Šípková
Foto: Ružena Šípková a Peter Čimbora
09/2019