Finalisti Slovakian Blues Challenge 2017

Finálové kolo celoslovenskej súťažnej prehliadky sa uskutoční v Skalici

Celoslovenská súťažná prehliadka Slovakian Blues Challenge sa koná od roku 2014 a jej organizátorom je občianske združenie SLOVAKBLUES, o. z. V Skalici na Záhorí sa na nej každoročne predstavujú bluesmeni z celého Slovenska, ktorí bojujú o priazeň publika i odbornej poroty.

Víťaz slovenského kola získava možnosť účasti na European Blues Challenge, medzinárodnej súťaži, ktorú zasa každoročne organizuje Európska bluesová únia. Tento rok sa do súťaže prihlásilo 7 kapiel a jednotlivcov: Kiero Grande, Flames, Eva Halczyn, Blue Zodiac, W Band, Marián Lucký & Band a Martin Bertič. Nakoniec odborná porota vybrala z nich do finálového kola tieto 3 kapely:

Kiero Grande

Kiero Grande je mladá, no na klubových a festivalových pódiách už ostrieľaná bluerocková skupina z Veľkého Kýru pri Nitre, ktorá spája bluesovú tradíciu s razantným rockovým nábojom. Trio vedené spevákom, gitaristom a skladateľom Adrianom Ady Kelemenom pretavilo nazbierané skúsenosti z hrania coverov do originálne znejúcej autorskej tvorby, o čom svedčí minuloročné štúdiové CD Unorthodox. Adymu, ktorý je aj členom novozámockej kapely Joint Venture, v štúdiu i na pódiu sekunduje spoľahlivý rytmický tandem v zložení Robi Gajdošík – basová gitara a Vojtech Száraz – bicie nástroje.

Mladá bratislavská bluesová skupina Blue ZodiacKapela Blue Zodiac vznikla v lete 2016 spojením muzikantov s dlhoročnou skúsenosťou z rôznorodých hudobných projektov. Žánrovo v tejto bratislavskej skupine cítiť vkusnú kombináciu bluesu a popu. Oživením nielen na pódiu je talentovaná speváčka Daniela Obšitníková, ktorá dodáva tvorbe svieži nádych. Skupina Blue Zodiac je držiteľom ocenenia Kapela Ružinova za rok 2017.

Marián Lucký je slovenský rockový spevák a gitarista

Marián Lucký & Band. Spevák a gitarista Marián Lucký z Bratislavy prešiel množstvom slovenských hudobných skupín štýlovo zameraných od Jimi Hendrixa až po bluesrockové a rockové klasiky a vlastnú tvorbu. V roku 1996 účinkoval s kapelou The Experience na medzinárodnom Beatles festivale v anglickom Liverpoole, kde odohral koncerty aj legendárnom Cavern Clube. Marián Lucký spolupracuje s takými hudobnými osobnosťami ako Fedor Frešo alebo Martin Valihora. Do Skalice príde so svojim Bandom a nepochybne predstaví aj skladby zo svojho minuloročného sólového albumu About Life.

Odbornú porotu tohtoročnej prehliadky Slovakian Blues Challenge budú tvoriť ako každoročne odborníci z hudobnej branže: Jaromír Kratochvíl z Indies Happy Trails Records, Milan Tesař z Rádia Proglas, Ľuboš Beňa z internetového portálu Bluesmusic, dramaturg festivalu Valašský Špalíček Karel Prokeš, ďalej moderátor relácie Blue Time na Rádiu Devín Jano Sklenár, šéfredaktor poľského časopisu Twój Blues Andrzej Matysik a zástupca Mesta Skalica. Moderátorom večera bude publicista a hudobník Peter Bonzo Radványi.

7. septembra 2017 sa otvorí výstava obrazov s bluesovou tématikou v Skalici

Súčasťou prehliadky bude výstava obrazov s bluesovou tematikou a spolu so Slovakian Blues Challenge 2017 sa uskutoční vo štvrtok 7. septembra od 19:00 hodiny v priestoroch reštaurácie Srdiečko v Skalici. Podujatie podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia, ktorý je hlavným partnerom súťaže a Neinvestičný fond Mesta Skalica.

Bluesmusic
Júl 2017