Sitno Blues 2015

Konal sa festival pod najvyšším vrchom Štiavnického pohoria

Hudobné podujatie Sitno Blues začalo písať svoju históriu v roku 2008. Koná sa každoročne na Počúvadliankom jazere u Banskej Štiavnice. Za svoju existenciu sa Sitno Blues vyprofilovalo na multižánrový festival ale Blues si vždy našlo miesto v každom jeho ročníku.

Sitno Blues – Deň prvý

Ešte okúpať v jazere, správnejšie by bolo v tajchu, jednu čapovanú Plzeň, a ide sa na Sitno Blues. Najviac som sa tešil tento den na dve „S“ (Silvia a Sima), ale nie preto, že sú ženy.

Sitno-Blues-2015-23 Sitno-Blues-2015-3
Sitno-Blues-2015-1

Silviu som videl naposledy naživo ešte na novozámockom Klikfeste (tí čo si ho ešte pamätajú, vedia že to bolo poriadne dávno) a Simu som nevidel naživo ešte vôbec. Silvia, ako ju nazývajú královnou bluesu predviedla so všetkými hudobníkmi na čele s Pánom harmonikárom Bobošom Procházkom skvelý výkon. Pesničkárka Sima, večne usmievajúce sa slniečko takisto svojimi textami a hlasom potešila každú dušu.

Sitno-Blues-2015-21 Sitno-Blues-2015-32
Sitno-Blues-2015-3

Prvý deň otvoril Marcel Daniš, ako sám hovorí posledný na Slovensku žijúci hudobník skupiny Provisorium s priateľmi. Zahrali staré dobre známe a krásne pesničky Deža Ursínihi a Jara Filipa, až sa obloha rozplakala. Zažili sme poriadnu búrku a zhruba hodinové prerušenie, ale pokračovalo sa. Mladý, ale už aj medzinárodne úspešný Jerguš Oravec s kapelou podal poctivý výkon a najviac som sa obával Bandy Americano, ale boli fajn a roztancovali publikum.

Sitno Blues – Deň druhý

Doobeda lialo a každý hudby chtivý návštevník Sitno Blues sa v duchu modlil, aby do 16tej vypršali všetky kvapky z oblakov. Nepodarilo sa, takže kúpanie pred festom odpadlo. Nie preto že pršalo, vtedy sa pláva výborne, ale blýskalo sa, a to už nie je ono. Ale tá Plzeň bola a s nádejou, že sa predsa len začne prvý koncert som šiel na miesto činu. Pršať nakoniec prestalo, ale začalo sa trochu neskôr, lebo bolo treba zahladiť stopy po vode na pódiu.

Sitno-Blues-2015-1

Začal Majster Peter Lipa, už so slniečkom, lebo ako povedal, rád začína a potom má pokoj. Ako inak, začal zapájať obecenstvo na spev a vyhrážal sa, že to budú chcieť aj všetci po ňom…a stalo sa. Okrem toho nabádal fanúšikov aj na pitný režim, lebo ako vyhlásil: Čím viac pijete, tým viac sa vám bude páčiť ako hrajeme. Tradične super výkon, a všetkým sa páčil aj napriek nízkej hladine alkoholu v krvi.

Sitno-Blues-2015-22 Sitno-Blues-2015-13

Nastúpila Media Banana s ich nákazlivým reggae a roztancovali ľudí pred pódiom. Táto kapela mi mala asi vystupovať na každom festivali, aby rozhýbali publikum. Nastúpili úspešný Korben Dallas, podali kvalitný výkon aj trochu pritvrdili, aby zahnali tie kvapky, ktoré s väčšou alebo menšou intenzitou už padali celý večer, ale ľuďom to nevadilo a zostali do konca. Hrali s radosťou, po dlhšom čase zas len v trojici.

Sitno-Blues-2015-1

Marián Čekovský zahriakol dážď, tak sa mierne stiahol, ale nie úplne. Je to muzikant telom aj dušou s neuveriteľnou energiou a hudobnými nápadmi, ktorý aj nastavovanie aparatúry riadil spevom. Podali s Henry Tóthom neuveriteľný výkon, ale aj ostatní hudobníci nezaostávali, najmä sa mi páčil spev Nataši Džunkovej, ktorú som dovtedy nepočul. Všetci v kapele sledovali Čekyho čo v ktorom okamihu vymyslí, lebo sa v jednej skladbe vystriedali blues, rock, metal, Bachove variácie. Super výkon, super zážitok. A to spievalo už celé obecenstvo. Pre mňa naj. Ešte nastupil aj Polemic, ale tých som už bohužiaľ z istých dôvodov nevidel. Možno aj dobre, že som si nepokazil chuť po tom Čekym. Nie že by boli zlí, ale ani po dobrom obede si nedám hneď kávu a koláčik.

Sitno-Blues-2015-1

Tu je kompletná fotogaléria z piatka a soboty.

Dušan Teplan
Júl 2015