Rozhovor o hudbe a pandémii: Tony Bigmouth Pearson

Osobný kontakt nie je možné nahradiť

Na naše zvedavé otázky tentoraz odpovedal Štefan Uhriňák alias Tony Bigmouth Pearson, bluesový a jazzový gitarista, spevák a autor piesní, pochádzajúci z Košíc a momentálne žijúci v Budapešti.

Rozhovor o hudbe a pandémii Tony Bigmouth Pearson

Ako vnímate situáciu s pandémiou koronavírusu z pohľadu bežného človeka v oblasti, kde žijete?
Prežívame obdobie, keď máme viac času zamyslieť sa nad ozajstnými hodnotami, trošku spomaliť tempo, prehodnotiť ciele a priority. Mnohí z nás si to uvedomujú až teraz, že osobný kontakt nie je možné nahradiť sociálnymi sieťami a rôznymi videohovormi. Práve osobný kontakt s publikom na koncertoch a festivaloch mi chýba najviac.

Akým spôsobom pandémia ovplyvnila váš hudobnícky život?
Nesmierne ma mrzia zrušené koncerty na Slovensku, v Čechách, v Maďarsku a v Poľsku. Na druhej strane, tesne pred samotnou epidémiou som zažil skvelé obdobie, podarilo sa mi odohrať množstvo koncertov, za obrovský úspech považujem, že som sa mohol zúčastniť celosvetovej súťažnej prehliadky International Blues Challenge v americkom Memphise. Bolo to koncom januára, a už vtedy sa na veľkých letiskách niektorí pohybovali v rúškach. Samozrejme, ešte sme ani netušili, že sa situácia vyvinie takým nepriaznivým smerom.

Čomu sa venujete v hudobnej oblasti v súčasnej dobe, keď je viac času? Pripravujete nové skladby či album?
Je to ideálne obdobie na písanie nových skladieb, na nacvičenie nového repertoáru a na zlepšovanie sa. Osobne mi hudba v tomto období veľmi pomáha, hlavne samotné hranie, ale samozrejme aj počúvanie, človek má v tomto období viac príležitostí, aby si rozšíril hudobné obzory.

Rozhovor o hudbe a pandémii Tony Bigmouth Pearson

Inšpirovala vás nejako súčasná situácia, čo sa týka vašej hudobnej tvorby?
V Amerike som získal obrovské skúsenosti a vďaka pozitívnym odozvám som plný motivácie, z ktorej môžem naozaj čerpať, práve táto energia mi pomáha prekonať aj momentálnu ťažkú situáciu. Hodnotenie odbornej poroty v Memphise ma neskutočne povzbudilo a potvrdilo, že som na správnej ceste: ,,Very nice vocals and great modern blues interpretations. I loved how he harmonized against his guitar, and the almost jazzy sound as a modern take on the blues, and the modern relevance of the words in his originals. This is keeping the blues alive for sure. LOVED it!’’

Zmení sa podľa vášho názoru prístup ľudí k životu a k hudbe v dôsledku pandémie?
Pevne verím, že keď sa to všetko skončí, tak nastane zmena a budeme si ozajstné hodnoty ceniť viac. Kultúra, živé koncerty sú momentálne bohužiaľ absolútne tabu, ale dúfam, že po prekonaní tejto situácie sa im dostane viac pozornosti.

Ružena Šípková
26/04/2020