Pred 80 rokmi umrel Robert Johnson

Legendárny americký bluesman opradený rúškom tajomstva

16. augusta 1938 v Greenwood, Mississippi zomrel americký bluesman Robert Johnson. To je jeden z mála overených dátumov, ktoré sú spojené s menom tohto legendárneho gitaristu, speváka a skladateľa. Veľa sa o ňom nevie. Ako sa patrí na pravú legendárnu postavu, jeho krátky život je opradený rúškom tajomstva. Robert Johnson sa podľa vševediacej wikipédie narodil 8. mája 1911 v Hazlehurste, v štáte Mississipppi, no v hre sú aj roky 1912 či 1913, ktoré uvádzajú iné publikácie. Ako potulný muzikant – gitarista hrával na ulici, v juke jointoch a na sobotných tanečných zábavách, a to nielen v Memphise či Helene a mnohých mestečkách v delte rieky Mississippi, ale cesty ho zaviedli vraj až do Chicaga, New Yorku, St. Louis, do Kanady atď.

16. augusta 1938 v Greenwood, Mississippi zomrel americký bluesman Robert Johnson

Mýty tvrdia, že nebol ničím výnimočný. Až do toho okamihu, keď raz o polnoci na križovatke ciest predal dušu diablovi, ktorý ho zato naučil hrať majstrovsky na gitare, Napriek tomu, alebo práve kvôli tomu, zomrel vo veľmi mladom veku a zaradil sa na čelo dlhého radu slávnych hudobných celebrít ako boli Brian Jones, Jimi Hendrix, Janis Joplin, Kurt Cobain, Amy Winehouse, ktorých spojila smrť vo veku 27 rokov. O príčinách smrti Roberta Johnsona bluesoví historici vedú polemiky dodnes. Najviac sa ujala fáma o otrávenej whisky, ktorú dostal od žiarlivého manžela dámy, s ktorou flirtoval pri hraní. No nie je isté ani miesto jeho posledného odpočinku. O túto česť sa dodnes sporia až tri miesta.

16. augusta 1938 v Greenwood, Mississippi zomrel americký bluesman Robert Johnson

Hoci vplyv hudby Roberta Johnsona na jeho súčasníkov bol relatívne veľmi malý, jeho spevácky a skladateľský talent a neobyčajne komplexný štýl hry na gitare s použitím jedinečnej kombinácie boogie basovej linky so sólovými vyhrávkami, našli celosvetové uznanie a ocenenie. Pravda, až o desiatky rokov neskoršie. A to vďaka skladbám, ktoré nahral krátko pred smrťou v novembri 1926 v San Antoniu a v júni 1927 v Dallase. Dohromady to bolo 29 vlastných skladieb plus ich alternatívne verzie. Viaceré z nich vyšli aj na malých platniach, no s výnimkou skladby Terraplane Blues, z ktorej sa predalo asi 5 tisíc kópii a stala sa malým regionálnym hitom, žiadny úspech nezaznamenali. Ten sa nečakane dostavil až dve dekády po smrti Roberta Johnsona, keď roku 1961 vyšli jeho staré nahrávky na platni King of the Delta Blues Singers a ako bomba zasiahli širokú poslucháčsku obec. Od tých čias sa Robert Johnson považuje za bluesového majstra a mnohí muzikanti ho považujú za najdôležitejší vplyv pre ich hudobnú kariéru.


K najväčším ctiteľom a propagátorom Roberta Johnsona patrí Eric Clapton. Ešte v časoch keď hral s Bluesbreakers Johna Mayalla nahral a naspieval Johnsonovu skladbu Rambling On My Mind. Neskôr so skupinou Cream hrával Johnsonove skladby Crossroads a Four Until Late. Niektoré ďalšie sa nájdu aj na jeho sólových albumoch a potom roku 2004 postavil Robertovi Johnsonovi malý pomníček prostredníctvom albumu s názvom Me and Mr. Johnson, na ktorom nahral verzie jeho 14 skladieb.

16. augusta 1938 v Greenwood, Mississippi zomrel americký bluesman Robert Johnson

Pravda, nebol to len Eric Clapton, skladby Roberta Johnsona hrali aj The Rolling Stones, Led Zeppelin, Peter Green z Fleetwood Mac, ZZ Top, Elmore James, Rory Block, Howlin’ Wolf , Allman Brothers, Blues Brothers, Johnny Winter, R.L. Burnside, Big Joe Williams, Canned Heat, Paul Butterfield Blues Band, Buddy Guy, John Mayer, Honeyboy Edwards, Stevie Ray Vaughan, Lynyrd Skynyrd, Dinah Washington, Freddie King, Keb Mo a mnohí ďalší. Medzičasom sa dlhé roky zabudnutý a mysteriózny bluesman, ktorého podoba sa zachovala len dvoch fotografiách uznaných odborníkmi za autentické, stal uznávanou hudobnou ikonou. Roku 1986 ho posmrtne uviedli do Rock and Roll Hall of Fame, roku 1994 sa objavil aj na americkej poštovej známke, roku 1999 ho uviedli do Blues Hall od Fame, roku 2003 v prestížnej tabuľke 100 najlepších gitaristov všetkých čias časopisu Rolling Stone obsadil 5. priečku a roku 2006 mu bola udelená cena Grammy za celoživotnú tvorbu – Lifetime Achievement Award. Takto sa Robert Johnson stal z potulného bluesového gitaristu, ktorý na polnočnej križovatke ciest predal svoju dušu diablovi, “najdôležitejším bluesovým spevákom, ktorý kedy žil“, ako ho nazval Eric Clapton.


A tu je ešte abecedný zoznam všetkých 29 skladieb, ktoré Robert Johnson nahral:
– Come On In My Kitchen
– Cross Road Blues
– Dead Shrimp Blues
– Drunken Hearted Man
– From Four Till Late
– Hellhound On My Trail
– Honeymoon Blues
– I Believe I´ll Dust My Broom
– I´m A Steady Rollin´ Man
– If I Had Possesion Over Judgment Day
– Kind Hearted Woman Blues
– Little Queen Of Spades
– Love In Vain
– Last Fair Deal Gone Down
– Malted Milk
– Me and the Devil Blues
– Milkcow´s Calf Blues
– Phonograph Blues
– Preaching Blues (Up Jumped The Devil)
– Ramblin´ On My Mind
– Stones In My Passway
– Stop Breakin´ Down Blues
– Sweet Home Chicago
– Terraplane Blues
– They´re Red Hot
– 32-20 Blues
– Traveling Riverside Blues
– Walkin´ Blues
– When You Got A Good Friend

Bonzo Radványi
August 2018