Pozvánka na Malý Dobrofest do Trnavy

V Trnave znova zaznie jedinečný zvuk rezofonických gitár

Pozvánka na Malý Dobrofest do TrnavyRok 2018 by sa dal nazvať aj rokom Jána / Johna Dopyeru, slovenského vynálezcu, ktorý v 20. rokoch minulého storočia skonštruoval v USA prvú rezofonickú gitaru na svete a následne aj jej slávny drevený model s pekným slovenským názvom – dobro. Rezofonické dobro sa v priebehu rokov udomácnilo na americkej hudobnej scéne do takej miery, že dnes sa považuje za americký ľudový nástroj, je súčasťou tamojšieho kultúrneho dedičstva a v posledných desaťročiach aj symbolom tzv. unplugged music, čiže akustickej hudby.

V tomto roku – 3. januára – uplynulo už 30 rokov od smrti Johna Dopyeru a 6. júla si zasa pripomenieme 125. výročie jeho narodenia. Pamiatku rodáka zo Stráží na Záhorí, ktorý vyrastal v Dolnej Krupej pri Trnave a roku 2003 mu Mesto Trnava udelilo čestné občianstvo in memoriam, si pripomenieme na špeciálnom spomienkovom podujatí s názvom Malý Dobrofest s podtitulom Koncert pre Johna Dopyeru. Uskutoční sa v piatok 23. marca v sále novootvoreného kultúrneho centra Malý Berlín v Trnave, kde v ten večer znova zaznie jedinečný zvuk rezofonických gitár. Bude to spomienka nielen na Johna Dopyeru, ale aj na jedinečný medzinárodný hudobný festival Dobrofest venovaný jeho pamiatke, vďaka ktorému sme v priebehu rokov 1992 – 2008 privítali na Slovensku dobristov z celého sveta, vrátane tých najslávnejších ako Jerry Douglas, Bob Brozman, Rob Ickes, Randy Kohrs, Mike Auldridge atď.

Okrem hviezdnych dobristov z country a bluegrassovej scény sa slovenskí fanúšikovia mohli stretnúť na Dobrofeste aj s celým radom známych bluesmenov. V Trnave hrali napríklad Catfish Keith, Steve James, Mike Dowling, Mary Flower, Original Snakeboy, Bert Deivert, Rollie Tussing, Bruce Lewis, Curtis Burch z USA, Doug Cox z Kanady, Dave Peabody, Mike Cooper, John Crampton a Michael Messer z Veľkej Británie, ďalší prišli z Nemecka, Talianska, Dánska, Fínska, Švédska, Slovinska, Poľska, Maďarska, Čiech, ba aj z ďalekých Havajských ostrovov, Taiwanu a z Austrálie. Samozrejme nechýbali ani bluesmeni zo Slovenska. Prostredníctvom Dobrofestu a jeho hostí sa Trnava a s ňou i celé Slovensko nezmazateľne zapísali na medzinárodnú hudobnú mapu a dostali do povedomia hudobníkov na celom svete. Festival už bohužiaľ patrí len do spomienok, lebo posledný Dobrofest hodný svojho mena sa uskutočnil v Trnave pred 10 rokmi, v júni roka 2008.

Ľuboš Beňa & Bonzo Radványi Najoblúbenejšie bluesové duo na Slovensku

Malý Dobrofest samozrejme nebude len o spomienkach, ale hlavnú úlohu po celý večer bude hrať hudba. Koncertný hold vynálezcovi rezofonickej gitary príde vzdať jeden z najlepších slovenských hráčov na dobro Henrich Novák, ktorý je považovaný za európsku extratriedu. Novák vystúpi spolu s gitaristom Petrom Luhom. Ďalej to budú dvaja najznámejší propagátori rezofonických gitár zo slovenskej bluesovej scény Ľuboš Beňa a Bonzo Radványi, ktorí predstavia skladby zo svojho najnovšieho CD a závan medzinárodnej atmosféry, aká panovala v Trnave za starých čias Dobrofestu, prinesie charizmatický americký country spevák Willie Jones s jeho Bandom, v ktorom hrajú slovenskí muzikanti, vrátane špeciálneho hosťa, vynikajúceho dobristu Milana Benkoviča.

Hlavným organizátorom podujatia je Trnavská hudobná spoločnosť, ktorá pozýva na Malý Dobrofest v trnavskom Malom Berlíne všetkých priaznivcov dobrej dobro hudby. Piatok 23. marca, začiatok o 19. hodine, vstupné 7 euro.

Bluesmusic
Február 2018