Pozvánka na Malý Dobrofest 2019 do Trnavy

Znova zaznie jedinečný zvuk rezofonických gitár

Dobrofest 2019 v TrnaveSpomienku na dnes už nejestvujúci medzinárodný hudobný festival Dobrofest – Trnava, ktorý bol síce multižánrovým podujatím, no priniesol na Slovensko aj veľké množstvo renomovaných bluesmenov z celého sveta, oživí aj v tomto roku jeho mladší brat Malý Dobrofest 2019. Nesie podtitul Koncert pre Johna Dopyeru a ako to vyplýva už z jeho názvu, bude venovaný pamiatke vynálezcu rezofonickej gitary – dobro Jána / Johna Dopyeru (1893-1988), rodáka zo Stráží na Záhorí, ktorý vyrastal v Dolnej Krupej neďaleko Trnavy a roku 2003 mu Mesto Trnava udelilo Čestné občianstvo in memoriam.

Malý Dobrofest – Koncert pre Johna Dopyeru sa uskutoční v piatok 22. marca v sále Hotela Holiday Inn v Trnave, kde v ten večer znova zaznie špecifický zvuk rezofonických gitár.

Professional Deformation Malý Dobrofest 2019 Trnava

Festival aj napriek svojmu prívlastku ponúkne celý rad veľkých hviezd. K hlavným lákadlom večera bude nepochybne patriť legendárna česká bluegrassová a country skupina Poutníci. Okrem nej multižánrovú ponuku festivalu obohatí svojou energickou fúziou melodického bluegrassu, swingu a rockabilly akustická kapela Professional Deformation zložená zo štyroch špičkových inštrumentalistov a vokalistov, ktorá pochádza takisto z Čiech. Koncertný hold vynálezcovi rezofonickej gitary príde vzdať do Trnavy aj Henrich Novák, jeden z najlepších slovenských hráčov na dobro, ktorý je považovaný za európsku extratriedu. Novák vystúpi vo dvojici spolu s gitarovým virtuózom Petrom Luhom a toto unikátne spojenie zvuku akustického dobra s modernou elektrickou gitarou prinesie na pódium množstvo rozdielnych farebných nálad a nepochybne si nájde priaznivcov medzi poslucháčmi.

Bluesman Michael Messer Malý Dobrofest 2019 Trnava

Na svoje si prídu aj návštevníci festivalu, ktorí majú radi blues. Z Londýna priletí charizmatický anglický spevák, hráč na rezofonickú gitaru i dobro, skladateľ a producent Michael Messer, ktorý je považovaný spolu s Duane Allmanom a Ry Cooderom za jedného z najlepších slide gitaristov na svete. Roku 1991 bol vyhlásený za Britského akustického bluesového umelca roka. Na svojom konte má viacero kritikou i poslucháčmi vysoko cenených albumov, na ktorých ponúka neobyčajne pôsobivý mix tradičného country bluesu s reggae, havajskou hudbou, jazzom a world music. Michael Messer vydal aj niekoľko inštruktážnych DVD, kde predstavuje svoj štýl hry na slide gitaru a dobro. Okrem toho má na trhu aj vlastný model rezofonickej gitary. Na Dobrofeste hosťoval už v roku 1998 a teraz sa po dlhých rokoch vráti do Trnavy spolu s medzinárodne uznávaným gitarovým mágom, virtuóznym akustickým gitaristom Damirom Hal Haliličom z Chorvátska, ktorý je okrem iného zakladateľom a šéfom medzinárodného Kastav Blues Festivalu.

Michael Messer & Damirom Hal Halilic na Malom Dobrofeste 2019 v Trnave

Tohtoročný Malý Dobrofest v Trnave môže byť predzvesťou znovausporiadania medzinárodného festivalu Dobrofest – Trnava v jeho pôvodnej podobe. Veď drevený model rezofonickej gitary s pekným slovenským názvom – dobro, ktorý sa medzičasom považuje za americký ľudový nástroj a je aj súčasťou amerického kultúrneho dedičstva, slávi v tomto roku už svoje 90. narodeniny. Hlavným organizátorom tohto jedinečného a jediného podujatia svojho druhu nielen na Slovensku ale aj na celom svete, je Trnavská hudobná spoločnosť o.z., ktorá stojí aj za festivalmi Blues Moods a Trnavský Jazzyk.

Vstupenky na Malý Dobrofest 2019 zakúpite v sieti Ticketportal.sk.

Bonzo Radványi
02/2019