Online koncert country kapely Podjezd

Život je ostrý drink!

Radmilu Janečkovú, speváčku zlínskej kapely Podjezd (hrajúcej bluegrass & acoustic & country music), som po prvýkrát počula spievať na Malom Dobrofeste 2020 v Trnave, kde účinkovala ako hostka kapely Milan Benkovič & Band. Po jesennom zhoršení pandemickej situácie koncertom a festivalom odzvonilo, a to na poriadne dlhý čas. No 6. marca 2021 som si spev Radmily Janečkovej vychutnala znova, tentoraz virtuálne. Uskutočnil sa totiž „Podjezd Šopa Stream“. Išlo o online prenos koncertu kapely Podjezd na podporu zlínskeho hudobného klubu a krčmičky Zelenáčova Šopa. Podujatie usporiadali Studio4Event a kapela Podjezd, ktorá v budúcom roku oslávi 30 rokov aktívneho hrania. Vstupné bolo dobrovoľné, koncert i hudobný klub bolo možné podporiť zakúpením virtuálnych vstupeniek.

Online koncert country kapely Podjezd

Prenos sa začal o 19.00 hod. Kapela vystúpila v zostave: Radmila Janečková – spev, Tomáš Jícha – akustická gitara, spev, Pepa Vojtášek – kontrabas, basová gitara, spev, Roman „Šufi“ Gerža – bicie, spev, Martin „Čurda“ Juřík – mandolína, recitácia a Zbyněk „Smrk“ Krystek – elektrická gitara. Moderovania koncertu sa s nadhľadom a humorom zhostil Martin „Čurda“ Juřík. Hudba sa mi počúvala príjemne, mala švih, grády a srdce. Privrela som oči a predstavovala som si, že popíjam kávu a sledujem open-air koncert pod letným nebom. Radmila Janečková spievala pekným tvárnym altom, pohodovo a precítene. Vďaka ráznym bicím, elektrickej gitare a v niektorých skladbách aj basovej gitare sa zvuk kapely posúval k modernej country.

Online koncert country kapely Podjezd

Kapela Podjezd má v repertoári nielen originálne české skladby, ale aj veľa prevzatých skladieb s českými textami. Vypočuli sme si napríklad skladbu Sama se přesvědčím, ktorej hudbu i text napísal manžel Radmily Janečkovej. Pripomenuli sme si i Pavla Žalmana Lohonku – Já, písnička a Zuzanu Navarovú – Cesta dom´. Zazneli i pôvodne americké pesničky ako Tak co má být (Creepin´ In), Vzpomínám (The Lucky One), Desperát (Highwayman), Už nejsem hloupá (Breaking New Ground) či Nejsem tady (Forget About It). Rezké skladby i balady fanúšikov potešili. Ako povedal Martin „Čurda“ Juřík, cieľom online koncertu bolo aj to, aby „Podjezďáci“ nestratili kontakt s publikom. Občas si speváčka počas koncertu oddýchla.

Online koncert country kapely Podjezd

V skladbe Desperát sa ako speváci predviedli hudobníci: bubeník, hráč na akustickú gitaru, mandolinista i basák. Pepa Vojtášek nechal zaznieť svoj hlas aj v pesničke od Chrisa Reu s českým textom Svůj klid hledám. V pesničke Mrtvej vlak znel spev a recitácia mandolinistu. Radmila Janečková krásne zaspievala aj po slovensky. Bolo to v skladbe Dobrú noc, v ktorej na začiatku hral kontrabasista slákom, čo bolo veľmi pôsobivé. Ktorýsi z fanúšikov napísal komentár, že spev speváčky je ako prvá pomoc. Radmila Janečková je totiž zdravotná sestra, členka zdravotnej záchrannej služby. Martin „Čurda“ Juřík poznamenal, že i z tohto dôvodu je dobré mať ju v kapele.

Online koncert country kapely Podjezd

Sledovanosť bola veľmi dobrá a mandolinista venoval viacero pesničiek známym, ktorí si prenos nenechali ujsť. Ako povedal, sledovali ich fanúšikovia povedzme z Katovíc, z Barcelony, ale aj z Ameriky či z Brezovej pod Bradlom. A, samozrejme, z rôznych kútov Českej republiky. Okrem iných pozdravil Martin „Čurda“ Juřík aj viacero kamarátov na Slovensku. Konkrétne zaznela napríklad pesnička pre hudobníka Petra Mečiara (a jeho rodičov), ktorý hrá na pedal steel gitare v kapele Neznámi. Šikovný je ale aj v iných oblastiach: spolu so svojím otcom postavil schody do Zelenáčovej Šopy. Poďakovanie patrilo aj celej kapele Neznámi a festivalu Country Šterusy. Bol to jeden z festivalov, ktoré ich podporili a púšťali stream na svojich stránkach na sociálnej sieti.

Online koncert country kapely Podjezd

Online koncert napokon trval vyše hodinu a pol. Skončil sa temperamentnou skladbou Život je řízný drink. Hudobníci si zaspievali sprievodné vokály a basák navyše celú pesničku odohral v parochni s dlhými vlasmi. Vďaka nej vyzeral ako rocker. Tak veru, život je poriadne ostrý drink a momentálne je, žiaľ, „okorenený“ koronou. Výbornou správou je, že muzikanti stále nestrácajú chuť hrať. A ak fanúšikov niečím nakazia, tak jedine optimizmom.

Ružena Šípková
06/03/2021