Nový bluesový album The Rolling Stones

Logo s vyplazeným červeným jazykom zmodrie

rolling-stones-nove-albumDlhoočakávaná novinka slávnej britskej skupiny The Rolling Stones sa má objaviť 2. decembra na predvianočnom trhu. Bude to jej 26. štúdiový album, ponesie názov Blue & Lonesome a na veľké prekvapenie i potešenie bluesových fanúšikov legendárni rockeri ponúknu na ňom cover verzie skladieb Howlin´ Wolfa, Little Waltera, Willie Dixona a ďalších bluesmenov z Chicaga. Bude to akýsi návrat k hudobným koreňom a vďaka tomu aj ich známe logo s vyplazeným červeným jazykom zmodrie.

nove-album-rolling-stones

The Rolling Stones nahrali nový album koncom minulého roka v priebehu troch dní v Londýne pod dohľadom známeho amerického producenta Dona Wasa. V štúdiu nahrávali ako za starých čias spoločne, bez akýchkoľvek dohrávok a znie to veľmi autenticky. Môžete sa o tom presvedčiť už teraz na internete, kde „beží“ prvá ukážka zo skladby Just Your Fool.

Micka Jaggera, Keitha Richardsa, Charlie Wattsa a Ronnie Wooda pri nahrávaní podporili členovia ich tour bandu – basista Darryl Jones, hráči na klávesové nástroje Chuck Leavell a Matt Clifford a okrem nich sa v dvoch skladbách z dvanástich objaví aj hosťujúci Eric Clapton. Ten zhodou okolností práve nahrával v susednom štúdiu a prišiel Stonákov pozdraviť. Clapton si požičal jednu z Keithových gitár a skončilo to spoločným jamsession, ktorého výsledkom sú spomínané dve skladby. „Bolo to ako za starých čias v Richmonde,“ vyhlásil Keith Richards po nahrávaní. Myslel tým Crawdaddy Club v Richmonde, kde skupina The Rolling Stones hrávala kedysi v roku 1963 a vystriedal ju tam práve Eric Clapton so skupinou The Yardbirds.

Blue & Lonesome bude síce prvým štúdiovým albumom skupiny The Rolling Stones po dlhej, 11 rokov trvajúcej prestávke, ale treba pripomenúť, že Stones nahrali dve nové skladby aj pre kompiláciu Grrr!, ktorá vyšla roku 2012. No skupina nezaháľala ani medzičasom. Práve naopak. Aj napriek vysokému veku svojich členov je neobyčajne aktívna. Spomínanú prestávku preklenuli niekoľkými koncertnými a kompilačnými albumami a neustálymi dlhotrvajúcimi turné po celom svete. Nedávno sa vrátili z koncertného turné po Latinskej Amerike, v rámci ktorého hrali prvýkrát aj na Kube. A v týchto dňoch sú zasa jednou z hlavných hviezd mega festivalu Desert Trip v Kalifornii, na ktorom počas troch večerov okrem The Rolling Stones vystúpia ďalšie legendy: Bob Dylan, Paul Mc Cartney, Neil Young, Roger Waters a skupina The Who.

Bonzo Radványi
Október 2016