Napriek pandémiou poznačenému uplynulému roku a tomu, že kultúra na rozdiel od niektorých obchodov, nemá štempeľ s prívlastkom „esenciálna“, hudba ešte stále žije a má pre ľudí svoju hodnotu. Americká akadémia nahrávacích umení a vied (National Academy of Recording Arts & Sciences – NARAS) zverejnila pred niekoľkými dňami prostredníctvom virtuálneho živého vysielania termín ďalšieho, v poradí už šesťdesiateho štvrtého udeľovania cien Grammy.
Slávnostná ceremónia s odovzdávaním týchto najprestížnejších hudobných cien, označovaná ako „the biggest night in music“, sa uskutoční 31. januára budúceho roku v Staples Center v Los Angeles. Ocenené budú najlepšie nahrávky, ktoré umelci nahrali v predchádzajúcom roku, konkrétne v období medzi 1. septembrom 2020 a 30. septembrom roku 2021. Kto si z Los Angeles odnesie symbol Grammy – zlatý gramofónik, je ešte tajomstvom. Zatiaľ boli zverejnené len mená nominovaných. Pokiaľ v pop kategóriách sa opakujú mená ako Justin Bieber, Billie Eilish, Jon Batiste, ale aj sir Paul McCartney či po rokoch vzriesená ABBA, pohľad na rockové kategórie je podstatne potešujúcejší – AC/DC, Foo Fighters, Weezer, Chris Cornell, Dream Theater atď.
V tomto roku prišlo aj k malým kozmetickým úpravám. Zvýšil sa počet nominovaných, niektoré kategórie boli premenované, iné zasa zlúčené a pribudli dve nové, takže je ich dohromady 86. No bluesovej hudby sa tieto zmeny netýkajú. Blues má aj naďalej vyhradené 2 kategórie – Najlepší album tradičného bluesu a Najlepší album súčasného bluesu. Veľmi ma teší, že medzi nominantami v prvej kategórii sú aj dvaja umelci, ktorí sa svojho času predstavili na koncertoch slovenskému publiku – Cedric Burnside a Guy Davis.
Tu sú bluesové nominácie:
Best Traditional Blues Album
– Elvin Bishop and Charlie Musselwhite – 100 Years of Blues
– Blues Traveler – Traveler’s Blues
– Cedric Burnside – I Be Trying
– Guy Davis – Be Ready When I Call You
– Kim Watson – Take Me Back
Best Contemporary Blues Album
– The Black Keys Featuring Eric Deaton and Kenny Brown – Delta Kream
– Joe Bonamassa – Royal Tea
– Shemekia Copeland – Uncivil War
– Steve Cropper – Fire It Up
– Christone “Kingfish” Ingram – 662
Všetci desiati nominanti sú výborní, tak ako aj ich albumy. No ja držím palce už spomínaným Cedricovi Burnsideovi a Guy Davisovi a samozrejme aj Shemekii Copelandovej a Joe Bonamassovi, s ktorými som sa zasa mal možnosť osobne zoznámiť na pamätných koncertoch v Uherskom Brode. A na záver mám ešte jeden tip. V kategórii Najlepší hudobný film figuruje aj dokumentárny film Music, Money, Madness … Jimi Hendrix in Maui. Je to záznam návštevy legendárneho gitaristu Jimi Hendrixa v júli 1970 na Havajských ostrovoch s nikdy predtým nezverejnenými zábermi a s rozhovormi s jeho spoluhráčmi Billy Coxom a bubeníkom Mitch Mitchellom. K nemu patrí aj sprievodný album Jimi Hendrix Experience – Live in Maui (2 CD alebo 3 LP), na ktorom okrem slávnych Hendrixových skladieb ako Foxy Lady, Purple Haze, Stone Free či Vodoo Chile, nechýba ani skoro 10 minútová verzia skladby Hear My Train A Comin´ a dnes už bluesová klasika Red House.
Bonzo Radványi
29/11/2021