Leto plné bluesu na Slovensku

Blues znel v kluboch a dokonca aj na viacerých veľkých nebluesových festivaloch

Kalendárne leto síce ešte stále trvá, ale tí organizátori, ktorí si naplánovali open air festivaly či koncerty pod holým nebom v týchto dňoch, majú asi hlavu v smútku. Napriek tomu môžem z pozície bluesového fanúšika povedať, že tohtoročné leto sa celkom vydarilo. Až sám som prekvapený koľko bluesových podujatí sa uskutočnilo v letných mesiacoch na Slovensku.

Festival Sitno Blues 2017 ponúkol dva dni plné hudby rôznych žánrov Bluesové leto a Hudba nás spája

Ak nerátam jubilejný 10. ročník festivalu Blues na mlyne v Pezinku, ktorý síce vždy otvára letnú sezónu, no podľa kalendára patril k jarným podujatiam, mali sme tu celý rad zaujímavých akcií. V prvom rade treba spomenúť festival na Počúvadle, Sitno Blues (28.7.), ktorý po minuloročnej absencii bluesových interpretov potešil návštevníkov ozaj kvalitnou ponukou. A to dokonca medzinárodnou. O tú sa postarala americká speváčka Dorrey Lin Lyles so sprievodom Johnny Shepperd Blues Bandu a taliansky Jimmy Barbiani Band spolu so známymi domácimi kapelami ako René Lacko & Down Town Band, ZVA 12-28 Band a Kiero Grande.

Celoslovenská súťažná prehliadka bluesových kapiel Slovakian Blues Challenge 2017 Skalica

V auguste sa objavili dva ďalšie menšie festivaly: Koncert pre Zuzku v Zemnom pri Nových Zámkoch (11.8.) , na ktorom účinkovali Milan Konfráter Band s hosťujúcou Džanou s Bluesraiders a Kiero Grande a Blues v Parku v Banskej Bystrici (19.8.). Tento sa síce kvôli počasiu musel presunúť pod strechu neďalekého Klubu Monopol, no to vôbec neubralo na záujme a nadšení, s ktorým obecenstvo privítalo hudbu kapiel Bluesweiser, Juraj Schweigert & the Groove Time a domáceho TRS Blues Tria s gitaristom a hlavným organizátorom festivalu Teom Bindasom. Začiatkom septembra sa uskutočnil Mini Blues-Rockfest v Nesvadoch (2.9.) s domácou kapelou História, The Butchers zo Šamorína a s hosťujúcim Adám Törökom z Maďarska. O týždeň neskôr pozornosť bluesových fanúšikov zaujalo jedno z najdôležitejších tohtoročných podujatí na slovenskej bluesovej scéne – finále celoslovenskej súťažnej prehliadky Slovakian Blues Challenge 2017 v Skalici. Z troch zúčastnených kapiel odborná porota vo vzácnej zhode s návštevníkmi vybrala kapelu Kiero Grande, ktorá bude na budúci rok reprezentovať Slovensko na European Blues Challenge v Nórsku.

Trnavská bluesová kapela Bluesová Svokra zahrala v Trnave na Leto na Korze 2017

Okrem už spomínaných festivalov sa v letných mesiacoch v Bratislave uskutočnili tradičné Bluesové pondelky v letnej čitárni U červeného raka a v záhrade Univerzity BISLA s bratislavskými kapelami. Pozadu nezostala ani Trnava, kde poslucháči mohli každodenne počas júla a augusta holdovať v rámci podujatia Leto na korze podvečerným koncertom hudobných skupín rozličného zamerania. Okrem rockových, jazzových a country interpretov v Trnave vystúpil aj celý rad špičkových slovenských bluesových kapiel a sólistov a nechýbali ani bluesmeni z Čiech, Rakúska a z Afriky. O dojmoch z týchto koncertov ste sa mohli viac dočítať na našej stránke v pekných recenziách a rozhovoroch s jednotlivými interpretmi z pera Ruženky Šípkovej.

Samozrejme pri bilancii bluesových udalostí tohtoročného leta netreba zabudnúť ani na Múzeum obchodu v Podunajských Biskupiciach, kde sa uskutočnilo niekoľko vysokokarátových koncertov zahraničných umelcov, z ktorých spomeniem aspoň Michael Hill Blues Band a mladého amerického gitaristu Noah Wotherspoona.

Ľuboš Beňa & Bonzo Radvány a hostia na festivale Lodenica Piešťany 2017

Blues znel aj na viacerých veľkých „nebluesových“ letných festivaloch ako bol Countryfest v Jaslovských Bohuniciach, Motofest Komoča, Dobrý festival v Prešove či Lodenica v Piešťanoch, na rozličných jarmokoch, vinobraniach a podobných mestských podujatiach a samozrejme aj na množstve klubových koncertov, čo len potvrdzuje pravdivosť tvrdenia, že tohtoročné leto bolo plné bluesu. A ja len dúfam, že po takomto na bluesové podujatia bohatom lete sa nenechá zahanbiť ani jeseň.

Bonzo Radványi
September 2017