Koncert dua Duska v Trnave

Poetickosť v tieni futbalu

Vo štvrtok 1. augusta sa v rámci týždňového festivalu Trnavský jazzyk 2019 uskutočnil koncert medzinárodného akustického dua DUSKA. Ja a moja kamarátka sme sa s radosťou vybrali na toto vystúpenie. Pôvodne sa mal koncert konať na pódiu na korze pred radnicou, no z dôvodu konania rizikového futbalového zápasu v Trnave sa presunul na Nádvorie – Priestor súčasnej kultúry. V centre mesta bolo totiž plno hlučných bulharských futbalových fanúšikov a ich krik by počas koncertu pôsobil rušivo.

Koncert dua Duska v Trnave

Hudobnou láskou speváčky Ági Kazai z Budapešti je predovšetkým jazz a gitarista a spevák Štefan Uhriňák z Košíc sa úspešne realizuje okrem jazzu aj v oblasti blues. Spoločne, ako duo DUSKA, sa nechávajú viesť všetkými svojimi inšpiráciami a tvoria hudbu, ktorá je osobitým a príťažlivým mixom blues, jazzu i neo-soulu. Majú za sebou koncerty v Maďarsku, na Slovensku, v Čechách i v Nemecku. Ich komunikácia na pódiu je očividne komunikácia dvoch spriaznených duší, súznenie. Na koncerte v Trnave bolo duo DUSKA samozrejme zladené nielen duševne, ale aj vzhľadom: farbami oblečenia, v ktorých boli prítomné žltkasté slnečné odtiene.

Koncert dua Duska v Trnave

Koncert sa začal o 15 minút skôr, než bolo pôvodne plánované, už o 17.45 hod. Obecenstvo malo možnosť presvedčiť sa, aké divy dokážu dva súzvučné hlasy a výborná hra na akustickej gitare, ozvláštnená gitarovými efektmi. V podaní medzinárodného dua zazneli nielen jazzové štandardy ako Centerpiece a You Make Me Feel So Young, ale napríklad i skladba Blackbird, pôvodne od kapely The Beatles, a rhythm and bluesový štandard Route 66. Samozrejme, vo vlastných objavných aranžmánoch. Vypočuli sme si i originálnu kompozíciu dua DUSKA A´s Allayed a dve zhudobnené básne maďarských autorov v anglických prekladoch – Winter Sun a A Pair Of Poplars. Duo DUSKA dbalo na jazzový feeling, veď účinkovalo na Trnavskom jazzyku. No ani bluesové cítenie v jeho skladbách nechýbalo.

Koncert dua Duska v Trnave

V repertoári má i viaceré skladby z autorskej dielne Štefana Uhriňáka, ktoré vytvoril v rámci svojho sólového bluesového projektu, nazvaného Tony Bigmouth Pearson. V ten večer teda duo DUSKA zahralo a zaspievalo napríklad aj pesničky Better Believe, Facing God´s Back, Break A Fall či Not My Home. Štefan Uhriňák prezradil poslucháčom, čo znamená slovo DUSKA. Je to akronym, zložený z prvých písmen slov: Duo – Uhriňák Stefan – Kazai Agi. Od Štefana sme sa tiež dozvedeli dobrú správu: ešte v tomto roku by mal vyjsť debutový album dua DUSKA.

Koncert dua Duska v Trnave

Počasie bolo príjemne slnečné a na Nádvorí vládla pohoda, pretože tam nedoliehalo skandovanie Bulharov. Na Nádvorí sa síce zišlo menej poslucháčov, ako sa zvykne na korze, ale boli vnímaví, hudbu a spev si užívali a duu DUSKA zaslúžene tlieskali. Bol to taký malý ostrov v rozbúrenom centre Trnavy. Hodinka koncertu uplynula ako voda. Moja kamarátka ešte ostala na nasledujúcom koncerte, na vystúpení Fats Jazz Bandu, ale ja som sa už musela ponáhľať domov. So strávením večera som bola spokojná. Určite mi lepšie padla jemná a ladná hudba a spev než krik rozvášnených priaznivcov futbalu. Hoci niekedy sa rada vyberiem aj na hlasnejší koncert. Len to sledovanie športu akosi nie je moja parketa.

Ružena Šípková
08/2019