ZVA 12-28 Band

Zvolen ★ Blues, Alternatíva

Slovenská bluesová kapela ZVA 1228 Band

Zostavu kapely, ktorá vznikla v roku 1990, tvorí tím okolo zakladateľa, lídra, originálneho autora skladieb, gitaristu a speváka Norberta Červenáka. Po celý čas existencie kapely ZVA 12-28 Band sa mu o basový kontrapunkt stará brat Laco Červenák a viac ako polovicu času existencie kapely mu rytmicky kryje chrbát hráč na bicie nástroje Peter Krško. Kapela má v ponuke aj koncerty s hosťami ako napríklad s vynikajúcim poľským bluesovým gitaristom Tomekom Krukom, saxofonistom Jánom Kopčákom či huslistom Stanislavom Fakanom.

Svojrázna kapela má na svojom konte doteraz tieto čisto autorské albumy: Hrubá múka (2005), Za fúzy ma poťahaj (2007), Z ruky zobať (2010) a Šibenica frajerka (2015). Všetky štyri tvorí živelná, vtipom predýchaná bluesová reflexia bežného života. Kapela sa výrazne vymyká z typického blues-rockového klišé a v jej hudobnom jazyku nájdete aj prvky čerpajúce zo slovenského folklóru. Texty Norberta Červenáka píše sám život a sú umocnené typickým zvolenským jazykovým koloritom a samozrejme, zmyslom pre humor. ZVA 12-28 BAND je opakovane víťazom verejného hlasovania na portáli Bluesmusic.sk v kategórii Najobľúbenejšia skupina v roku 2015, 2016, 2017 a 2018.

Podľa iDNES.cz si „kapela vytvořila absolutně vlastní styl, nemusí nikomu nic dokazovat“. K ich albumu Z ruky zobať v titulku recenzie píše: „Životní průšvihy obrací ZVA 12-28 BAND ve svůj prospěch“. Irónia a najmä sebairónia sú totiž hlavnými esenciami textov tejto výbornej zvolenskej kapely. Súčastnú zostavu kapely tvoria spevák a gitarista Norbert Červenák, hráč na kontrabas Ladislav Červenák a bubeník Peter Krško.

Slovenská bluesová kapela ZVA 1228 Band Slovenská bluesová kapela ZVA 1228 Band Slovenská bluesová kapela ZVA 1228 Band Slovenská bluesová kapela ZVA 1228 Band