Hudobný rok 2017 Barbory Černej

Ďakujem všetkým, ktorí ma podporovali

Pôvodne som sa zamýšľala nad napísaním článku s názvom „bluesový rok 2017,“ v ktorom by som zhrnula celkové dianie a trendy na slovenskej bluesovej scéne v roku 2017. Avšak takýto článok by bol mimoriadne dlhý, a tiež by sa mohlo stať, že by som na niekoho aktivity pri písaní pozabudla. Preto som sa nakoniec rozhodla napísať, ako som po hudobnej stránke prežívala rok 2017, spolu s tými, s ktorými som pracovala a zdieľala aktivity.

Začiatkom roku 2017 som sa rozhodla zvečniť moje hudobné nápady, a keďže som chcela pracovať v kvalitnom nahrávacom štúdiu, vybrala som si pre spoluprácu Milana Malíka a jeho štúdium M2, ktoré sídli v Skalici. Prekvapilo ma, ako rýchlo sme v štúdiu pracovali. Skladby Be my man a Sorry sme nahrali za pár hodín. O pár týždňov som v štúdiu nahrala tretiu skladbu Going Down to South, ktorá vznikla len pár týždňov po zakúpení môjho najmilšieho hudobného nástroja – mandolíny. V štúdiu M2 sa mi pracovalo výborne, milo ma prekvapila Milanova profesionalita, vybavenie štúdia a aj rýchlosť s akou sme skladby nahrali. Dúfam, že do štúdia v tomto roku opätovne zavítam.

Barbora Černá speváčka a gitaristka zo Skalice

Pri výbere fotografa, ktorý mal za úlohu vytvoriť fotografie vhodné k nahrávkam, som opäť vsadila na kvalitu. Vybrala som si Igora Vraňucha, ktorého tvorba hovorí sama za seba. Fotenie sme začali v jeho ateliéri v Holíči, avšak nedalo nám nevyužiť aj vlakové koľaje, ktoré sa nachádzajú v blízkosti štúdia. Využitie tohto prostredia však pre mňa nebolo len pózou, vychádzajúc z tradície blues. Vlakom a práve tamojšou traťou jazdím veľmi často, už piatym rokom, a práve vo vlaku často premýšľam aj nad hudbou a textami. S fotografiami od Igora som do dnešného dňa veľmi spokojná, a myslím, že dobre ladia aj k nahraným skladbám.

Barbora Černá zo Skalice v Trnave zahrala na Modrý štvrtok 2017

Odozva na kvalitné nahrávky a fotografie na seba nenechala dlho čakať. Začiatkom leta, len pár dní po zverejnení materiálu, ma pozval líder skupiny Second Band, Peter Stojka, na účinkovanie v ich mimoriadne úspešnej sérii koncertov s názvom Modrý štvrtok. S hodinovým repertoárom sme spoločne vystúpili v Trnave, 14. septembra. Hrali sme prevzaté veci, bluesové štandardy, avšak aj moje vlastné skladby, ktoré po prvý raz boli zahrané so sprievodom celej skupiny, teda s bicími, basovou aj elektrickou gitarou a ústnou harmonikou. Nedá mi však nedodať, že okrem toho, že sme si výborne zahrali, tak som sa s touto veselou partiou aj mimoriadne nasmiala.

Na koncerte ma však čakalo aj milé prekvapenie. Napriek nepriazni počasia, na koncert pricestovala Ružena Šípková, ktorá dlhoročne zachytáva a opisuje dianie na slovenskej bluesovej scéne zo svojho subjektívneho pohľadu. Ako je Ruženkiným zvykom, o koncerte reportovala, a nie len to. Navyše sa podujala so mnou urobiť rozhovor, ktorý si spolu s článkom môžete prečítať.

Jazz Blues Jamboree 2017 krst CD Bluesová spoločnosť NO. 13

V roku 2017 som sa zoznámila s významným človekom slovenskej hudobnej scény, Jurajom Turtevom, ktorý stojí za mnohými bluesovými projektmi na Slovensku. Jedným z jeho úspešných projektov je každoročná produkcia albumu Slovenskej bluesovej spoločnosti. Súčasťou CD sú vďaka Jurajovmu pozvaniu aj moje tri nahrané skladby. Minuloročné CD je už trináste v poradí a teší sa úspechu. Krst CD Slovenskej bluesovej spoločnosti No. 13 sa konal v Nových Zámkoch, na festivale XIII. Jazz Blues Jamboree. Album do sveta uviedla známa bluesová speváčka žijúca v Prahe, Juwana Jenkins, ktorá mu popriala veľa úspechov a nazvala ho súčasťou histórie slovenského blues. Festival bol podľa mňa mimoriadne vydarený a mala som tú česť si na ňom zahrať. Na pódiu som však nestála sama, na gitaru ma sprevádzal János Hushegyi, zo skupiny The Butchers. Okrem toho János nahral aj sólovú elektrickú gitaru v skladbe Sorry.

Hudobný rok 2017 speváčky a gitaristky Barbory Černej Hudobný rok 2017 speváčky a gitaristky Barbory Černej

Vystúpenie na festivale Jazz Blues Jamboree a krst CD Bluesovej spoločnosti boli krásnym zavŕšením roku 2017 po hudobnej stránke. Okrem vyššie spomínaných aktivít, som v roku 2017 odohrala aj niekoľko komornejších vystúpení. Myslím, že rok 2017 mi priniesol množstvo pozitívnych vnemov, skúseností, a taktiež som spoznala mnoho zaujímavých ľudí z hudobnej brandže. Záverom by som sa rada poďakovala všetkým, ktorí ma v roku 2017 podporovali. Menovite Jurajovi Turtevovi za pozvania na koncerty a priestor na CD bluesovej spoločnosti No. 13., Jánosovi Hushegyimu za jeho spoluprácu, skupine Second Band za Modrý štvrtok, a v neposlednom rade Ruženke za interview.

Barbora Černá
Január 2018