Znie to dosť neuveriteľne, že Slovák sa presadil aj v takom výsostne americkom hudobnom štýle, akým je blues. Hovorím o jednom z najznámejších súčasných amerických akustických bluesmenov, ktorý používa umelecké meno Catfish Keith a znie ako súčasník Son Housea, Roberta Johnsona či Fred Mc Dowella. Slide gitaristu, speváka a skladateľa Catfish Keitha by sme s trochou nadsádzky mohli označiť za najslávnejšieho slovenského bluesmana.
Narodil sa 9. februára 1962 ako Keith Daniel Kozacik a hoci mu v priezvisku chýba mäkčeň nad cé, je to očividne slovenské meno, čo potvrdil aj sám umelec, keď som sa s ním stretol roku 1997 na Dobrofeste v Trnave. Prezradil, že jeho rodinné korene siahajú až na Slovensko a podrobným rodostromom mi dokumentoval, že jeho dedo z otcovej strany mal v mene ešte mäkčeň a pochádzal z Oravy a babka Kozáčiková pochádzala zasa z Liptova.
Svoju prezývku Catfish, teda sumec, získal kvôli svojej rybárskej vášni. Narodil sa pred 60 rokmi v East Chicagu, v štáte Indiana, po slovensky nehovorí a prvé slovenské slová ako ďakujem, dobrý večer, dobro, hrám a láska, sa naučil práve na trnavskom Dobrofeste a pohotovo a s úspechom ich použil aj na svojich vystúpeniach. Dokonca sa mu podarilo bez veľkých problémov zvládnuť aj jazykolam – strč prst skrz krk.
Kto niekedy navštívil Dobrofest, vie aká výborná atmosféra tam vždy panovala, najmä na improvizovaných nočných jamsessions. Bol to fantastický pocit, keď som hral v Káčku s Bluesovou svokrou a medzi dverami sa objavil usmievavý Catfish so svojim neodmysliteľným klobúkom na hlave a po chvíli si to nasmeroval k pódiu. Od Vlada Machalu si požičal elektrickú gitaru a pridal sa k nám. Už si nepamätám, čo sme hrali ale stáť na pódiu spolu s takýmto hviezdnym hosťom bol nezabudnuteľný zážitok. Ten ďalší bol o chvíľu neskôr, keď vypukla spontánna jam session Catfish Keitha s Bobom Brozmanom.
Catfish Keith, ktorý bol ozdobou 6. ročníka Dobrofestu, hral nielen na akustickej gitare ale aj na kovovej rezofonickej gitare z roku 1930, ktorej zvuk nemôže chýbať na žiadnej z jeho platní. Na svojich vystúpeniach vyžaroval zo seba akúsi magickú energiu, ktorá sa prenášala na publikum. Bol nekonečne štýlový a vedel vytvoriť nádhernú atmosféru. A to tými najjednoduchšími prostriedkami – hlas, gitara, rytmické podupávanie nohou a k tomu široký úsmev.
Šesťdesiatka je krásne životné jubileum, pri ktorom je zvykom obzrieť sa späť a Daniel Kozacik alias Catfish Keith má sa na čo obzerať, má byť na čo hrdý. Objavil na scéne v polovici osemdesiatych rokov s debutovým albumom Catfish Blues. Odvtedy stihol nahrať ďalšie dve desiatky úspešných platní, ktorými potešil fanúšikov na celom svete. Viaceré z nich boli nominované na prestížnu cenu Blues Music Award a jeho ostatné dva albumy – Reefer Hound: Viper Songs Revisited a Blues At Midnight získali cenu Blues Blast Music Award a boli vyhlásené za Najlepšie akustické bluesové albumy roka 2020 resp. 2021. Na ďalšie ocenenie nepochybne čaká aj jeho minuloročný album Land of the Sky.
Americký bluesman so slovenskými koreňmi, ktorý je čestným členom Slovenskej bluesovej spoločnosti, je populárny aj v Európe, najmä vo Veľkej Británii, kde ho British Blues Corporation vyhlásila za najlepšieho zámorského bluesového umelca roka. O jeho popularite svedčí aj to, že na jeseň minulého roka absolvoval v poradí už 50. koncertné turné po Veľkej Británii a Írsku.
Milý Catfish – Kozacik všetko dobré k narodeninám! Happy Birthday, Catfish! Nech ešte dlho tešíš bluesových fanúšikov na koncertných pódiách i pri počúvaní tvojich albumov.
Bonzo Radványi
09/02/2022