Čo ponúkajú novembrové festivaly 2018

Bluesová jeseň klope na dvere

Leto je obdobím letných hudobných festivalov pod holým nebom, tzv. open air festivalov. Ani naše Slovensko nie je v tomto žiadnou výnimkou a v tomto roku ich bolo skutočne neúrekom. Nadôvažok počasie, ktoré je pre organizátorov najväčšou hrozbou, im mimoriadne prialo. No ako rátam, tak rátam, potom, čo sa v tomto roku neuskutočnil festival Blues na mlyne v Pezinku, za celé leto potešil bluesových fanúšikov na Slovensku len jeden jediný hudobný open air festival, ktorý bol špeciálne zameraný na ich hudbu – Sitno Blues na Počúvadlianskom jazere. Ak privrieme jedno oko a zoberieme do úvahy celú kalendárnu letnú sezónu, môžeme k nemu ešte prirátať aj septembrový festival Samaria Blues v Šamoríne, ktorý bol už pod strechou, rovnako ako aj septembrová súťažná prehliadka Slovakian Blues Challenge v Skalici, dostaneme výsledný počet – tri. A to naozaj nie je bohviečo. Ešte šťastie, že bluesová hudba zaznela aj na niekoľkých ďalších, aj keď inožánrových letných festivaloch a viaceré slovenské bluesové kapely účinkovali na festivaloch v Čechách a v Poľsku, lebo inak by slovenskí bluesoví fanúšikovia i muzikanti mali tohto leta hlavu v smútku.


Novembrové bluesové festivaly 2018 na Slovensku a v Česku

Ale čo bolo, to bolo, „terazky“ máme jeseň a tá hýri farbami rovnako ako aj plagáty pozývajúce na päť jesenných bluesových festivalov, ktoré ponúkne nadchádzajúci november, bezkonkurenčne najbluesovejší mesiac roka na Slovensku. Novembrovú festivalovú ponuku otvorí v sobotu 3. novembra Jazz Blues Jamboree 2018 v Nových Zámkoch. Bude to už 14. ročník a organizátori naň pozvali okrem slovenského súboru Swingless Jazz Ensemble aj vynikajúcich Mojo Workings z Maďarska a nemeckú kapelu B. B. and the Blues Shacks. Okrem toho v koncertných prestávkach bude prebiehať na malom pódiu kina Mier súťaž začínajúcich bluesových kapiel a sólistov.

O týždeň neskôr si bluesoví fanúšikovia prídu na svoje v Skalici na dvojdňovom festivale Hudba v Meste 2018. V piatkový večer 9. 11. okrem domáceho Slovak Blues Projectu (Beňa, Radványi, Buzrla, Hrnčirík) a čerstvého víťaza nedávnej prehliadky Slovakian Blues Challenge, gitaristu a speváka Tony Bigmouth Pearsona z Košíc sa predstavia aj ďalší zaujímaví zástupci európskeho bluesu – najlepší chorvátsky harmonikár a spevák Tomislav Goluban a speváčka Belle De Z zo Španielska a Ági Kazai z Maďarska. Sobota 10. novembra bude patriť hosťujúcemu americkému spevákovi Earl Thomasovi s jeho projektom „The Gospel According“ a poľskému Outsider Blues Bandu.


Novembrové bluesové festivaly 2018 na Slovensku a v Česku

V ten istý večer, teda v sobotu 10. 11. sa v Trnave uskutoční festival Blues Moods 2018, ktorého 9. ročník láka návštevníkov na zvolenský ZVA 12-28 Band, domáci Second Band s hosťujúcim Lukášom Pialom, maďarskú kapelu Grunting Pigs a v Prahe žijúcu americkú speváčku Juwanu Jenkins s jej Bandom.

Ďalší víkend sa o priazeň bluesových fanúšikov bude uchádzať dvojdňový klubový festival s názvom PesFest 2018 v Komárne. Tam v piatok 16. 11. v Hostinci u Čierneho psa vystúpi Peter Koreň & Root´s Band z Bratislavy a rakúsko-maďarské duo Ripoff Raskolnikov & Nagy Szabolcz. Medzinárodne to bude znieť aj v sobotu 17. novembra, keď zahrá známe akustické duo Fekete Jenö & Horváth Misi z Maďarska a francúzska kapela Dirty Deep.

Posledná novembrová sobota (24. 11.) bude patriť festivalu Folk Blues Session 2018 v DK Lúky, v Bratislave – Petržalke, na ktorom vystúpia slovenské kapely Grapefruit Death, René Lacko & Down Town, Ján Duban a Stará Jedáleň a český akustický gitarista a spevák Bužma.


Novembrové bluesové festivaly 2018 na Slovensku a v Česku

Komu by nestačila ani táto jazda po slovenských jesenných bluesových festivaloch, ktoré majú okrem mesiaca novembra, svojho hudobného zamerania a medzinárodného statusu spoločné aj to, že všetkých spomínaných päť podujatí sa uskutoční na západnom, respektívne na juhozápadnom Slovensku, ten sa môže v novembri vybrať za zaujímavými zážitkami aj do susedných Čiech. Najprv smer Otrokovice, kde sa v sobotu 3. 11. uskutoční 12. ročník festivalu Stetson and Bourbon 2018, na ktorom sa popri kapelách Skinny Molly (USA), Highway (PL) a Charlie Slavík Revue (CZ), objaví aj košický bluesman, spevák a gitarista Tony Bigmouth Pearson. A v polovici novembra smerovka ukazuje do Šumperku na najväčší český bluesový festival Blues Alive 2018 (15. – 17. 11.), kde na rovnakých pódiách povedľa takých známych umelcov zo zámoria ako sú Fantastic Negrito, North Mississippi Blues Project, Joe Louis Walker, Monster Mike Welch, Rick Derringer či Ana Popovic, zahrajú aj slovenskí bluesmeni – Kiero Grande, Mississippi Mixtape a ZVA 12-28 Band.

Bonzo Radványi
Október 2018