Buddy Guy nahral nový štúdiový album

Blues je nažive a má sa dobre, odkazuje Buddy

Buddy Guy, slávny gitarista a spevák z Chicaga a v súčasnosti najväčšia bluesová hviezda na svete, nahral nový štúdiový album. Volá sa The Blues Is Alive and Well (Blues je nažive a má sa dobre) a v polovici júna výjde u Silvertone Records. Novinka so 14 skladbami je prvým nasledovníkom cenou Grammy ovenčeného albumu Born To Play Guitar z roku 2015. Producentom je Guyov dlhoročný spolupracovník, skladateľ a bubeník Tom Hambridge. Okrem Buddy Guya a jeho spoluhráčov sa nahrávania zúčastnili aj britskí rockoví veteráni Mick Jagger a Keith Richards zo skupiny The Rolling Stones, gitarista Jeff Beck a mladý spevák James Bay, takisto z Veľkej Británie. Micka Jaggera budeme počuť v piesni You Did The Crime, Jeff Beck a Keith Richards hosťujú v skladbe Cognac a James Bay spieva v skladbe Blue No More.

Buddy Guy nahral nový album  The Blues Is Alive and Well

Napriek účasti slávnych hostí, je to typický album Buddy Guya, plný nespútanej energie, vzrušujúcich emócií, unikátnych gitarových sól a intenzívnej, až rock and rollovej agresivity. Odvtedy, ako na albume Living Proof ponúkol autobiografickú pieseň I´m 74 Years Young (Som 74 rokov mladý) uplynulo síce už 8 rokov, ale v podstate nič sa nezmenilo a slávny bluesman Buddy Guy, ktorý v júli oslávi už 82. narodeniny, má ešte stále dosť životnej vitality na rozdávanie a zostáva „forever young“. Dokazuje to aj Guyova šesť minútová verzia skladby Nine Below Zero od Sonny Boy Williamsona, ktorá sa nedávno ako prvá ukážka z nového albumu objavila na internete, kde si ju záujemci môžu vypočuť.

Držiteľ 37 Blues Music Awards, siedmych cien Grammy, vrátane Grammy Lifetime Achievement Award z roku 2015 a množstva ďalších ocenení, je napriek svojmu veku neustále na cestách. Teraz v júni pokračuje jeho prakticky nikdy sa nekončiace turné koncertami po amerických mestách a vystúpeniami na letných festivaloch, ktoré ho zavedú až do Kanady. Na jeho internetovej stránke som narátal dohromady vyše 40 koncertov, ktoré odohrá do konca leta. Na jeseň sa má znova vydať na jeden zo svojich zriedkavých výletov do Európy a dokonca sa dostane aj do našich zemepisných šírok. Bohužiaľ ho neprivítame u nás na Slovensku, ale budeme sa musieť vybrať k našim západným susedom. Českým promotérom sa podarilo dohodnúť jeho koncert v Prahe, kde Buddy Guy 8. novembra vystúpi aj so svojou kapelou v rámci 4. ročníka Bluefestu vo veľkej sále pražskej Lucerny.

Bonzo Radványi
Jún 2018