Bluesové udalosti roka 2021 Časť 2.

Čo rok dal a čo vzal Júl - December

Kvôli pandémii, ktorá zmrazila znova aj v roku 2021 celú hudobnú kultúru vrátane bluesovej hudby, neuskutočnil sa celý rad ohlásených bluesových podujatí. Kvôli nej sme takisto nevyhlásili ani výročnú bluesovú anketu Slovak Blues Top. Ešte šťastie, že počas letných mesiacov sa situácia zmenila aspoň trochu k lepšiemu a bluesová hudba zaznela na niektorých festivaloch a koncertoch aj naživo.

Bluesové udalosti roka 2021 Časť 2.

Nasledujúci prehľad, rozdelený na dve časti, ponúka výberovú štatistiku najzaujímavejších minuloročných festivalov, koncertov a nových albumov a odzrkadľuje situáciu, ktorá panovala na slovenskej bluesovej scéne v uplynulom roku. K domácim udalostiam som pripojil aj niekoľko správ o smrti známych bluesmenov doma i vo svete. Pravda, aby náš prehľad nevyzeral ako zbierka nekrológov, vybral som z nich len tých najznámejších. A tu je ešte citát požičaný z básne Ruženy Šípkovej Čítam si rekapituláciu z jej najnovšej zbierky poézie Moje srdce hrá na rozladených bicích:
škoda, že nevieme
koľko bluesových hudobníkov
sa v roku 2021 narodilo
to by bola veselšia štatistika
“.

Music In The Park – séria letných koncertov, Kuchyňa, Camping Park Karpaty (19. jún – Márius Dobra Blues Band (AT), 10. júl – René Lacko & Down Town Band, 24. júl – Fermata, 8. august – Bukasový masív, Prospektori, 14. august – Around The Blues (PL).

Máj – November – raz alebo dvakrát do mesiaca pravidelná Blues Jam Session, Bratislava, kaviareň Adriana.
Júl – Október – raz do mesiaca pravidelná piatková Blues Rock Jam Session, Pezinok, Rock Bar u Švarca.

ZVA-12-28-Band-3

17. júl – Festival Letná bluesová noc, Komárno, Hostinec u čierneho psa (Petra Börnerová Band (CZ/SK), Dura & Blues Club feat. Boboš Procházka).
23. júl – Blues Moods Summer Special, Trnava, Nádvorie (Broňo Dobrota & Blues Rules).
24. júl – Festival Sitno Blues, Počúvadlo (ZVA 12-28 Band s dychovou sekciou, Vidiek, Medial Banana a Polemic).
27. júl – V Houstone (Texas) umrel americký basgitarista a spevák Dusty Hill (72), spoluzakladateľ skupiny ZZ Top a autor skladby Tush.

Festival Malý Dobrofest 2021 v Trnave

7. august – Festival Nábřežní jazzová pouť, Hradec Králové (CZ). (zo Slovenska: Juraj Schweigert & The Groove Time).
11. august – Umrel americký klavirista, hráč na Hammond organ a spevák Mike Finnigan (76), ktorý hral a nahrával s mnohými umelcami z bluesovej scény ako Etta James, Buddy Guy, Taj Mahal, Bonnie Raitt, Keb Mo, Eric Burdon, ale aj Jimi Hendrix a Joe Cocker.
13. august – Festival Koncert pre Zuzku, Rajská pláž Zemné (Kiero Grande, Boboš Procházka & Marek Wolf, Džem).
17. august – Norman Beaker Trio (UK), Bratislava, Múzeum obchodu. Koncert britského bluesového gitaristu a speváka s jeho triom.
20. august – Festival Pezinský Permoník 2021, 15. ročník, Pezinok, námestie (Bonzo & The Resonators, Butchers, Milan Konfráter & Beat Band, Stará škola).
23. august – Veteráni zo Salon Doré, Bratislava, Letná čitáreň U Červeného raka. Koncert spojený s krstom nového rovnomenného CD.
24. august – V Londýne umrel Charlie Watts (80), bubeník skupiny The Rolling Stones.
27. august – Festival Malý Dobrofest, 7. ročník, Trnava, Nádvorie. (Hans Theesink (AT), Cop (CZ), Ľuboš Beňa & Bonzo Radványi).

Krst CD The Breakers Still Alive

10. september –, Trnava, záhrada Knižnice J Fándlyho. Koncert spojený s krstom nového CD – Still Alive.
11. september – Súťažná prehliadka Blues Aperitiv 2021, DK Šumperk (CZ). Účastníci zo Slovenska a zároveň víťazi: Turtev Brothers.
14. september – Nico Chona & The Freshtones (Fr), Bratislava, Múzeum obchodu. Koncert francúzskych bluesrockerov z Lyonu.
16/17/18. september – Festival Hudba v meste, 20. ročník, Skalica, Srdiečko (Nico Chona & The Freshtones (Fr), Dark Leaves (PL), Ľuboš Beňa & Prospektori (SK).
25. september – Festival Samaria Blues, Šamorín, Mozi. Účinkujúci: Boboš & Marek Wolf, Szabó Tamás, Nemes Zoltán & Mezöfi István (HU).

Festival Bluesová pomlázka 2021 v Železném u Tišnova

9. október – Festival Bluesová pomlázka, Tišnov (CZ) (zo Slovenska: Ľuboš Beňa & Bonzo Radványi).
19. október – Joost De Lange Band (NL), Bratislava, Múzeum obchodu. Koncert holandskej bluesrockovej kapely.
25. október – Umrel americký bluesový spevák a harmonikár Willie Cobbs (89), autor skladby You Don´t Love Me.
25. október – Umrel Milan Jarakovič (60), basista srbskej bluesovej kapely Blue Family, ktorá viackrát hrala na Slovensku.
28. október – John Steel & Animals & Friends (UK), Bratislava, Múzeum obchodu. Koncert legendárnej britskej R&B skupiny, v ktorej hral z pôvodných členov už len bubeník.

6. november –
Festival Jazz Night Hořice (CZ). Účinkujúci zo Slovenska: Silvia Josifoska & Blues Laboratory.
11. – 13. november – Festival Blues Alive, Šumperk (CZ). Účinkujúci zo Slovenska: Turtev Brothers, Beans & Bullets.
13. november – Festival Blues Moods, Trnava, Malý Berlín (Veteráni zo Salon Doré).

December – CD Žijeme ozaj čudné dni, nový album bratislavskej skupiny S.R.O.
December – CD Žalman Brothers Band – Od roztočeného sústruhu, štúdiová novinka bratislavskej bluesrockovej kapely.
20. december – V Prahe umrel český gitarista Luboš Andršt (73), ktorý v 80. rokoch viedol najslávnejšiu bluesovú kapelu v histórii českej a slovenskej hudobnej scény – Blues Band Luboša Andršta so spevákom Petrom Lipom. Hral aj s kapelami Framus Five, Energit, Jazz Q a ďalšími.
December – CD The Slowhand Project – Old Love and Other Songs, kapela s členmi z Modry a Bratislavy a jej štúdiový tribute album Ericovi Claptonovi.

Bonzo Radványi
30/01/2022