Bluesmeni nominovaní na cenu Grammy

Kto získa cenu Grammy za rok 2015?

Začiatkom decembra americká National Academy of Recordings Arts and Sciences zverejnila nominácie na prestížne hudobné ceny Grammy za rok 2015. Presnejšie ide o ceny, ktoré budú udelené nahrávkam vydaným v časovom období medzi 1. októbrom 2014 a 30. septembrom 2015. Medzi 83 kategóriami je aj jedna, ktorá je venovaná bluesmenom. Štyridsiatadeviata nesie názov Best Blues Album, čiže Najlepší bluesový album a na tento titul ašpirujú piati nominovaní:

Descendants Of Hill CountryCedric Burnside Project
Outskirts Of LoveShemekia Copeland
Born To Play GuitarBuddy Guy
WorthyBettye LaVette
Muddy Waters 100John Primer & Various Artists

Grammy-2016-2

Zaujímavé, že tohtoročná novinka gitaristu a speváka Buddy Guya – Born to Play Guitar je nominovaná aj v kategórii Best American Roots Performance, v ktorej sa uchádza o prvenstvo aj album See That My Grave Is Kept Clean od známej bluesovej a gospelovej speváčky Mavis Staples z Chicaga.

Bluesové tóny znejú aj v kategórii Best Boxed or Special Limited Edition Package prostredníctvom nového vydania známej platne skupiny The Rolling Stones – Sticky Fingers (Super Deluxe Edition), na ktorej sú okrem nádhernej verzie You Gotta Move od Fred McDowella či skladby I Got The Blues aj bonusové koncertné nahrávky Stray Cat Blues a Love In Vain.

Grammy-2016-3

Medzi nomináciami v kategórii Best Album Notes nájdeme album Lead Belly: The Smithsonian Folkways Collection a v kategórii Best Music Film je to zasa biografický dokumentárny film s názvom What Happened, Miss Simone?, ktorý je venovaný pamiatke slávnej bluesovej a jazzovej speváčky a klavíristky Niny Simone.

Mená nominovaných poznáme, no kto z nich získa cenu Grammy a zo slávnostnej ceremónie v Staples Center v Los Angeles si odnesie zlatý gramofónik, dozvieme sa až 15. februára.

Bonzo Radványi
December 2015