B. B. King Experience

Americká kapela príde na jar do Európy

Americký bluesový kráľ, gitarista a spevák B.B.King, je už 5 rokov mŕtvy, no jeho hudba je stále živá. A to nielen prostredníctvom množstva zachovaných nahrávok ale vďaka hudobníkom z jeho bývalej sprievodnej kapely dokonca aj na koncertných pódiách – live. Tí nielenže aj naďalej vystupujú a na koncertoch pripomínajú mága bluesovej gitary ale v minulom roku ako B. B. King´s Blues Band nahrali aj nový štúdiový album s názvom The Soul Of The King, ktorý sa v máji 2019 dostal až na prvú priečku Billboard Blues Charts. Ponúkli na ňom zmes starých i pôvodných nových skladieb, pri ktorých nahrávaní kapelu hosťovsky podporili také osobnosti bluesovej scény ako Taj Mahal, Joe Louis Walker, Kenny Wayne Shepherd, Diunna Greenelaf, Michael Lee či Kenny Neal.

Americká kapela B. B. King Experience príde na jar príde do Európy

Kapela si teraz zmenila názov na The B. B. King Experience a na jar príde do Európy, kde odohrá sériu koncertov. Na Slovensku ju síce neprivítame ale naskytá sa možnosť vidieť a počuť ju naživo, keď 20. marca zahrá v neďalekej Viedni na festivale Vienna Blues Spring.


The B. B. King Experience vedie trúbkár a spevák James „Boogaloo“ Bolden, ktorý bol 35 rokov bandleaderom Kingovej sprievodnej kapely, no frontmanom, či vlastne frontwomankou je Kingova najmladšia dcéra, speváčka Claudette King, ktorá ide v otcových šľapajách. Na európskom turné, ktoré kapela odštartuje 21. marca vystúpením na Burghausen Jazz Festivale v Nemecku, spomienku na legendárneho bluesového kráľa budú môcť zažiť postupne v apríli a v máji okrem nemeckých aj fanúšikovia v Rakúsku, Švajčiarsku, Francúzsku, Anglicku, Holandsku a v Belgicku.

Na podporu nadchádzajúceho európskeho a následného svetového koncertného turné The B. B. King Experience plánuje vydať nový singel s verziou svetoznámej skladby Rock Me Baby. Na singli okrem Claudette Kingovej budeme počuť v roli hostí aj George Bensona a Tito Jacksona. A ja už len pripomeniem, že onedlho uplynie 22 rokov, čo sme B. B. Kinga aj s jeho gitarou Lucille zažili aj na Slovensku, keď v apríli roku 1998 koncertoval v dnes už nejestvujúcom bratislavskom PKO.

Bonzo Radványi
20/02/2020