Aká bola Bluesová anketa 2014

Stručný komentár k jednotlivým kategóriám

Výročnej ankety sa zúčastnilo viac ako pol druhej stovky fanúšikov, presnejšie 165 hlasujúcich a anketu a jej výsledky si do dnes pozrelo 1 617 ľudí.  Na slovenské pomery enormné množstvo. Výsledky ankety boli spracované a automaticky vygenerované prostredníctvom formulára Google Drive. Prebehla aj kontrola prípadných zdvojených a nepravých emailových adries hlasujúcich, ktoré boli vyradené.

Galakoncert-Bluesova-Anketa-2014 Bluesova-Anketa-2014

Dalo by sa povedať, že minulý rok bol rokom Reného Lacka z Handlovej, ktorý získal v ankete prvenstvo hneď v dvoch kategóriách. Veľkú zásluhu má na tom okrem množstva koncertov a silnej skupiny fanúšikov jeho minuloročné CD Blind Man, nominované aj do súťaže v USA. Dostalo až 79 hlasov a získalo titul Bluesový album roka. Na druhom mieste skočil CD výber Bluesová spoločnosť No. 9 a sólové CD Milana Konfrátra, ktoré dostali zhodne po 14 bodov.

René Lacko – Najobľúbenejšie CD v roku 2013,  Najobľúbenejšia skupina v roku 2013

René Lacko s jeho skupinou Down Town presvedčivo zvíťazili aj v kategórii Najobľúbenejšia bluesová skupina roka, kde za sebou zanechali rekordný počet  ďalších 32 skupín, ktorých mená sa objavili v ankete – Filip Puchert Band, Ad Acta, ZVA 12-28 Band, Jerguš Oravec Trio atď. Okrem toho René miešal karty aj v ďalších kategóriách a niektorí jeho fanúšikovia boli pri hlasovaní tak vo švungu, že jeho meno napísali dokonca aj do rubriky Najobľúbenejšia speváčka ( – :

http://youtu.be/uvQ7sEss3CU

Ľuboš Beňa & Bonzo Radványi – Najobľúbenejšie duo v roku 2013

V kategórii Najobľúbenejší slovenský bluesový sólista / duo v roku 2013 prišlo u niektorých účastníkov ankety k nedorozumeniu. Duo bolo samozrejmé, no sólista bol mienený vo význame hudobník, ktorý vystupuje sám, teda sólo a nie ten, ktorý hrá s kapelou a zahrá sólo povedzme na saxofón či na gitaru. Aj tu trochu miešal karty René Lacko. Pravda, ten oprávnene, lebo často hráva aj ako „One-Man-Band“. Ďalej harmonikár Boboš Procházka s gitaristom Markom Wolfom, objavil sa aj Blueshaman a Dura Turtev, no najviac hlasov – 48 získalo duo Ľuboš Beňa a Bonzo Radványi.

Zuzana Suchánková Najobľúbenejšia speváčka v roku 2013

V odpovediach na jasne sformulovanú otázku o najobľúbenejšej bluesovej speváčke sa okrem už spomínaného Reného Lacka objavili aj mená nebluesových dám z iných štýlových oblastí ako Jana Doláková, Adriena Bartošová, Katka Koščová, Jana Kirschner či Lucia Lužinská. No podobne ako v predchádzajúcich rokoch bol to znova súboj medzi Zuzkou Suchánkovou a Silviou Jozifoskou, ktorým na päty trochu šliapala Jana Ružičková. S rozdielom len jedného jediného bodu, s 31 bodmi zvíťazila nakoniec Zuzka Suchánková. No najviac ma potešilo, že v ankete získali body aj nové tváre z bluesovej scény ako je speváčka bratislavskej skupiny Bluesraiders Jana Fujaková či Tina Valentová.

Peter „Bonzo“ Radványi – Najobľúbenejší spevák v roku 2013

Ako ste si už možno všimli, anketa sa snažila vyhnúť prívlastku najlepší ako sa len dalo. Väčšinou ho nahradila slovíčkom najobľúbenejší, ktoré sa zdá byť adekvátnejšie a lepšie vyjadrujúce výsledky ankety. Kategóriu Najobľúbenejší slovenský bluesový spevák v roku 2013 komentovať nebudem a uzavriem ju len slovíčkom „Ďakujem“. Veď zanechať za sebou, i keď len veľmi tesne, Petra Lipu, René Lacka, Nora Červenáka, Ďura Turteva a ďalších 25 spevákov je…

Erich „Boboš“ Procházka – Najobľúbenejší inštrumentalista v roku 2013

Čo si budeme nahovárať, harmonikár Boboš má na slovenskej hudobnej scéne vysoký kredit, a tak obhajoba titulu Najobľúbenejšieho bluesového inštrumentalistu z predchádzajúceho roku sa dala očakávať. Pravda, ani on to nemal úplne ľahké, veď účastníci ankety uviedli aj mená svojich ďalších 31 favoritov, medzi ktorými nechýbali ani harmonikári Filip Puchert, nebohý Boris Čiampor, Juraj Schweigert a celá plejáda gitaristov na čele s René Lackom, jeden saxofónista (Gapa) a jeden klávesák (Peter Koreň), dokonca aj Ľuboš Beňa ako inštrumentalista na veľký bubon ( – :

http://youtu.be/4ttSzO9dAzI

Hudba v Meste, Skalica – Najlepší festival na Slovensku v roku 2013

Medzi „zabehané“ festivaly sa v minulom roku vklinil veľmi úspešný festival Harmonikovica, už podľa názvu zameraná na najmenší bluesový nástroj, na ústnu harmoniku. Harmonikovica v bratislavskej Hlave 22 síce predbehla oveľa známejšie festivaly ako Jazz Blues Jamboree v Nových Zámkoch, trnavský Blues Moods i bratislavský Living Blues, no nestačila na skalický festival Hudba v Meste, ktorá získala najväčšiu priazeň a s ňou aj hlasy. Len škoda, že medzi odpoveďami sa objavili aj rozličné nebluesové festivaly, dokonca aj Pohoda, ktorá sa bluesu bojí ako čert kríža, a tak body, ktoré mohli pribudnúť niektorým zo slovenských bluesových festivalov, prepadli.

Hlava 22, Bratislava – Najlepší klub na Slovensku v roku 2013

Tí, ktorí sa sťažujú, že na Slovensku nie sú bluesové kluby, môžu sa diviť. Účastníci ankety uviedli 32 klubov, pubov, reštauračných a iných zariadení, kde sa hráva blues. Pravda, treba to trochu poopraviť – kde sa hráva aj blues. Tipoval som novozámocký Stardust Blues Pub, no o jeden jediný bod ho predbehla bratislavská Hlava 22, ktorá získala 21 bodov. Tieto dva hudobné kluby zanechali za sebou U očka, Múzeum obchodu, Kafe Scherz, trnavský Motobar, Music a Cafe v Nitre, Woodstock v Prievidzi a ďalšie.

Dorrey Lin Lyles – Najlepší koncert na Slovensku v roku 2013

Anketa mala za cieľ zistiť, ktorý minuloročný koncert na Slovensku sa najviac páčil. Jeden konkrétny koncert. Našťastie väčšina účastníkov to pochopila, i keď ako sa hovorí – sto ľudí, sto chutí. Najviac hlasov dostal koncert afroamerickej speváčky Dorrey Lin Lyles na minuloročnom festivale Jazz Blues Jamboree v Nových Zámkoch, tesne sledovaný Koncertom pre Johna Dopyeru v Trnave. Medzi ďalšími naj koncertami bolo aj vystúpenie poľskej speváčky Joanny Pilarskej alias Jo-Pil na festivale Hudba v Meste, koncert Chicago Blues Connection na Jazzových dňoch v Bratislave, Gwyn Ashton v Modre, Peter Lipa v Starduste, Cactus v Múzeu Obchodu, koncerty René Lacka vo všeobecnosti atď.

Festival Blues Alive, Šumperk – Počin na Českej bluesovej scéne v roku  2013

Keďže internetový portál BluesMusic.sk má prepojenie na BluesMusic.cz a prináša aj informácie o bluesovom dianí v Čechách, chceli sme vedieť aj váš náhľad na českú scénu. Mnohí napísali neviem,  nesledujem, ďalší si nevšimli, že kategória sa týka len českej scény a uvádzali bluesmenov zo Slovenska i zo zámoria, ale prevažná väčšina dala svoj hlas festivalu Blues Alive v Šumperku. Ani sa im nečudujem. Veď minuloročná ponuka tohto najväčšieho českého bluesového festivalu bola skutočne lákavá. N niektorí ešte spomínali aj koncertnú návštevu Joe Bonamassu v Prahe alebo Vladimíra Mišíka.

Otázka „Odkiaľ sa dozvedáte o dianí na slovenskej a českej bluesovej scéne? bola len kontrolná. Väčšina odpovedí uvádzala internet vo všeobecnosti a z toho konkrétne najviac spomínala stránky BluesMusic.sk a BluesMusic.cz. Je to celkom pochopiteľné, keďže účastníci ankety boli prevažne čitatelia tejto stránky. Mňa ešte potešilo, že viacerí uviedli ako zdroj informácií aj reláciu Bluesnenie na Rádiu Devín.

Anketová akcia aspoň trochu rozvírila bluesové vody a vzbudila záujem verejnosti, čo bolo aj jej cieľom.

Hoci to trochu preženiem, situácia na Slovensku sa kvôli absolútnej negácii bluesovej hudby v rádiách a televízii dá prirovnať k 20. rokom minulého storočia v USA. Tak ako vtedy, bluesová hudba na Slovensku je ešte stále aj dnes len lokálnou záležitosťou a aj v dobách informačného boomu slovenský bluesman nemá inú možnosť ako neustále cestovať za svojimi poslucháčmi. Preto sú niektoré kapely známejšie len v určitých regiónoch či mestách, teda tam, kde hrávajú. Rovnako je to i s fanúšikmi, ktorí chcú počuť túto hudbu na živo. No najpozitívnejším výsledkom celej ankety je, že sa v nej objavil aj celý rad mladých z nastupujúcej generácie bluesových muzikantov – Juraj Schweigert, Filip Puchert, Roman Mečiar, Adrian Kelemen či Jerguš Oravec a teší aj fakt, že ľudia nezabudli ani na harmonikára a speváka Borisa Čiampora zo Zvolena, ktorý nečakane umrel v minulom roku.

Ale vráťme sa k ankete a k jej poslednej otázke. Tak ako každý rok sa účastníci ankety delili na optimistov a pesimistov a ich odpovede oscilovali medzi pochvalou i hanením. Tu je niekoľko z nich:

– som spokojný
na to ,ze je to maly zaner oproti pop misic je to celkom slusne
OK
som veľmi spokojný: veľa koncertných ponúk, na takú malú krajinu i dosť klubov, aj nahrávok je pomerne dosť
– paráda
S českou scénou jsem spokojen již dlouhá léta, a to nejen letos. Jak v ČR, tak v SR je blues mediálně „válcován“ všelijakými hudebními odpady, ale to nejen blues ………. kdo, ale chce poslouchat kvalitní muziku, tak si k ní cestu najde. To je i můj přístup a taky názor.
celkom se situácia zlepšuje
vďaka pár nadšencom je to na takú malú krajinu VÝBORNÉ…
som vcelku spokojná,ale mohli by byť častejšie koncerty v Prievidzi
Na koncerty chodim pomenej, ale bluesove akcie, ktore som navstivila, mali vzdy prijemnu atmosferu a hudobnici drive
Dobrá – dosť koncertov, vydávajú sa aj keď pomenej, dobré slovenské a české bluesové kapely a sólisti
spokojený
Je to určite lepšie ako v roku 1995
Je na európskej úrovni
hodnotím kladne vďaka takým otužilcom, vytrvalcom a nadšencom, ako sú Ďuro Tur, Feri Sajtos, Bonzo, Ľuboš Beňa, Jano aj Litecký aj Šveda, Kroko, Adino, Paľo Sojka, Bobek a mnoho ďalších z celej tej plejády neobvyklých a úžasných ľudí. Klobúk dole.
– 
Situácia určite nie je ideálna (menšinový žáner), ale o to viac si cením ľudí, ktorí pre blues robia maximum
slovenská je nedocenená zo špatným servisom a drahšia 
aj napriek tomu vyrastajú pekne bašty bluesu mimo Bratislavy , čo je dobré
kvalita je super ,ale medializácia je slabá*
– 
Je ešte stále priestor na zlepšovanie…
bolo už aj lepšie
A …je to slabota
Nie som spokojny. Ludia radsej sedia doma s ovladacom v ruke….
Ľudia ako keby prestávali mať záujem o koncerty a kultúru vôbec
Slabá propagácia, interpreti sú nedocenení, pritom na svetovej úrovni, je málo priestoru v médiách – situácia je biedna
Blues v Čechách nemá tradici, snad i v mongolsku je to lepší
V Česku je to lepšie ako u nás.
slovenská neexistuje, len česká
Mrzí mě malá návštěvnost, zejména na Slovensku.
českej je viac , lepší servis …..ale jeden nemôže stále cestovať !
Nie som veľmi spokojný – lebo sa blues málo hraje v rádiách. Mal by sa spomínať aj pri vyučovaní v Hudebnej výchove na školách – spolu s ostatnými smermi hudby.
Nie som spokojný. Nedostatok bluesových klubov na slovensku.
scéna čaká na omladenie novými osobnosťami … atď … atď  … atď …

Bonzo Radványi
Február 2014